۴۴ درصد بیکاران لیسانس به بالا هستند

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ۴۴ درصد بیکاران ایران، فارغ‌التحصیلان لیسانس به بالا هستند، علت آن این است که به بازار کار آنها توجه نکرده‌ایم و باید در ساختار تربیت نیروی انسانی دانشگاهی بازنگری کنیم.

وی افزود: دانشگاه ما دانشجوی Post graduate با نسبت بالا می‌گیرد و متاسفانه دانشجویی که دوره‌ای را طی کرده به عنوان یک جوان نخبه انتظار شغل دارد و ما برای او ایجاد شغل نکرده‌ایم چون زمانی که دانشجو می‌گرفتیم به جایگاه ارائه خدمت او فکر نکردم و این یکی از گرفتاری‌های ماست.

منبع: همشهری آنلاین

Telegram Bannerرشد اقتصادی ایران امسال منفی ۹.۵ درصد می‌شود

تورم ماهانه


صندوق بین المللی پول در آخرین گزارش خود کشورها را بر اساس نرخ تورم طبقه بندی کرده است و براساس آماری که این صندوق منتشر کرده نرخ تورم ایران نسبت به سال گذشته نزدیک به ۵ درصد افزایش یافته است و ایران در جایگاه پنجم فهرست پر تورم‌ترین کشور‌های دنیا قرار گرفته است.

پیش بینی این صندوق از رشد اقتصادی ایران حاکی از کاهش بیشتر رشد اقتصادی ایران است. بر اساس این پیش بینی، رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۱۹ منفی ۹.۵ درصد باشد که ۳.۵ درصد بیشتر از پیش بینی قبلی آن است.

منبع: خبر آنلاین

Telegram Banner۶ میلیون روستایی نیازمند خدمات بیمه هستند


سخنگوی دولت گفت: هم اکنون بیش از ۲.۵ میلیون خانوار روستایی شامل شش میلیون نفر از ساکنان روستا‌های ایران نیازمند دریافت خدمات بیمه هستند.

وی همچنین گفت: سالانه ۱۳ تا ۱۵ هزار میلیارد تومان یارانه برای خرید تضمینی از روستاییان پرداخت می‌شود، خرید تضمینی محصولات کشاورزی مانع از مهاجرت این قشر به شهر‌ها شده است به نحوی که حتی در برخی روستا‌ها شاهد مهاجرت معکوس هستیم.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

Telegram Bannerوقت‌کشی دولت درباره مسکن کارگری

Maskan khaneh houses apartmant خانه مسکن آپارتمان


رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران با انتقاد از تاخیر در برگزاری جلسه بررسی تامین مسکن کارگران، از وزارت کار خواست تا آمار واحدهای مسکن مهر تکمیل شده و آماده تحویل را در اختیار گرفته و از طریق آن کارگران را خانه‌دار کند.

وی گفت: آخرین جلسه شورای عالی کار دوم مهر ماه برگزار و در همان جلسه تصمیم بر این شد که نشست بعدی شورا دو هفته بعد از آن تشکیل شود ولی تا امروز هیچ دعوت‌نامه‌ای از سوی وزارت کار به دست ما نرسیده و وقتی پیگیری می‌کنیم می‌گویند در حال برنامه‌ریزی هستیم. این سیاست سال گذشته هم دنبال شد و مجبور شدیم با فراموش کردن مطالبات یک‌ساله وارد مذاکرات دستمزد ۱۳۹۸ شویم.

رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران افزود: امروز هزینه مسکن و اجاره‌بها در شهرهای بزرگ و کوچک افزایش پیدا کرده و بیشتر دریافتی کارگران بابت اجاره‌بهای خانه می‌رود.

به اعتقاد وی دلیل عدم تشکیل شورای عالی کار این است که حرفی برای گفتن و برنامه‌ای برای اجرا نیست. اینکه یک حرکتی صورت گیرد و اعلام آمادگی شود ولی جلسات متوقف شوند، درست نیست.

منبع: روزنامه توسعه ایرانی

Telegram Banner۴۴ درصد بیکاران لیسانس به بالا هستند


وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ۴۴ درصد بیکاران ایران، فارغ‌التحصیلان لیسانس به بالا هستند، علت آن این است که به بازار کار آنها توجه نکرده‌ایم و باید در ساختار تربیت نیروی انسانی دانشگاهی بازنگری کنیم.

وی افزود: دانشگاه ما دانشجوی Post graduate با نسبت بالا می‌گیرد و متاسفانه دانشجویی که دوره‌ای را طی کرده به عنوان یک جوان نخبه انتظار شغل دارد و ما برای او ایجاد شغل نکرده‌ایم چون زمانی که دانشجو می‌گرفتیم به جایگاه ارائه خدمت او فکر نکردم و این یکی از گرفتاری‌های ماست.

وزیر بهداشت خطاب به رئیس جمهوری ایران گفت: از شما انتظاری داریم و این است که شأن و منزلت استاد و دانشجو را رعایت کنیم و حداقل پرداخت را به دانشجویان داشته باشیم، یک دانشجوی ما مطلقا نمی‌تواند با این حقوقی که به او پرداخت می‌کنیم در یک شهر بزرگ زندگی کند و امکان ندارد بتواند معیشتش را اداره کند مگر اینکه به راه‌هایی برود که شأن او نیست.

 منبع: همشهری آنلاین

Telegram Bannerزنان روستایی از امکانات بهداشتی کمتری برخوردارند

چند زن روستایی در روستای "گالش کلای لفور" در مازندران. جایی که "آخرین نفس‌های یک روستا" را شاهد است. به دلیل آب‌گیری سد مخزنی، قرار است روستا به زودی زیر آب برود. عکس: زکیه باباجانی، ایسنا


یک جمعیت‌شناس گفت: امکانات بهداشتی و درمانی نقاط روستایی بسیار ضعیف‌تر از نقاط شهری است؛ زیرا دسترسی به امکانات بهداشتی و درمانی در روستاها کم است.

وی درباره وضعیت پوشش بیمه‌ای زنان روستایی نیز اظهار کرد: آمار دقیقی در این زمینه وجود ندارد، اما حدود ۸۰ درصد از روستاییان ایران تحت پوشش بیمه نیستند، زیرا بخش کشاورزی کارفرمایی ندارد و از سوی دیگر عدم آگاهی و عدم برخورداری از امکانات مالی کافی باعث شده است جمعیت روستایی تحت پوشش بیمه نباشند و در دوران سالخوردگی نیز از تامین آتیه محروم باشند.

منبع: تابناک

Telegram Bannerحدود ۳۹ درصد کارگران فارس از اختلالات روانی رنج می‌برند

در آستانه روز کارگر ... نمایی از کارگران کرمان خودرو. عکس: علیرضا خضرائی، ایلنا


رئیس مرکز مشاوره و روان درمانی دانشگاه شیراز گفت: به طور میانگین ۳۹ درصد از کارگران در فارس از اختلالات روانی رنج می‌برند، این در حالیست که میانگین کشوری در این شاخص ۳۵ درصد است و طبق آمار موجود ۲۳ تا ۲۵ درصد شاغلان ایرانی حداقل یک اختلال روانی دارند و دست به گریبان مشکلات ناشی از آن هستند.

وی گفت: بر اساس برآوردها حداقل ۵۰ درصد از کارگران فارس تریاک و مشتقات آن حشیش، شیشه و یا الکل  مصرف می‌کنند.

رئیس مرکز مشاوره و روان درمانی دانشگاه شیراز عنوان کرد: با وجود هشدارها درباره عدم توجه به سلامت روان کارکنان، اما برخی مسئله را جدی نمی‌گیرند. بروز و شیوع سندرم فرسودگی شغلی و افزایش مشکلات روانشناختی در بین آنها جزو عواقبی است که باید فکری به حال آنها کرد.

منبع: ایسنا

Telegram Banner