فرهادی در سال ۲۰۱۲ برنده جایزه اسکار شد

پوشش ویژه مراسم اسکار ۸۹ از صدای آمریکا. اخبار و حواشی مراسم اسکار را در وبسایت و شبکه‌های اجتماعی صدای آمریکا دنبال کنید. برای اطلاع از نامزدها و اطلاعات دیگر مربوط به اسکار هم سری به صفحه ویژه اسکار در وبسایت صدای آمریکا بزنید.

بعد از یک اشتباه بزرگ و پس از این که ابتدا اسکار بهترین فیلم را به لالالند دادند٬ اسکار بهترین فیلم به مهتاب اهدا شدسایر نامزدهای جایزه بهترین بازیگر نقش اول زن: 

ایزابل اوپر (آن زن)

روث نگا (لاوینگ)

ناتالی پورتمن (جکی)

مریل استریپ ( فلورنس فاستر جنکینز)​​​​کیسی افلک  برای منچستر ساحلی اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد را گرفت.

سایر نامزدهای این بخش:

اندرو گارفیلد(هاکسا ریج)

رایان گاسلینگ (لالالند)

ویگو مورتنسن (کاپیتان فنتستیک)

دنزل واشنگتن (حصارها)اسکار بهترین کارگردانی٬ یکی از مهمترین جوایز امشب٬ به دیمین شزل برای فیلم لالالند رسید.«مهتاب» اسکار بهترین فیلمنامه اقتباسی را گرفت. 

 منچستر ساحلی اسکار بهترین فیلمنامه غیراقتباسی  را برد.جایزه بهترین ترانه به لالالند رسید. تا اینجا چهار اسکار نصیب این فیلم شده استلالالند یک اسکار دیگر هم گرفت: جایزه بهترین موسیقی برای جاستین هورویتزلالالند اسکار بهترین فیلمبرداری را هم گرفت.​​اسکار بهترین تدوین به جان گیلبرت برای فیلم «هکسا ریج» داده شداسکار بهترین جلوه‌های ویژه بصری به «کتاب جنگل» رسید«لالالند» بالاخره اولین اسکار را گرفت: بهترین طراحی صحنهاسکار بهترین انیمیشن بلند به «زوتوپیا» و اسکار بهترین انیمیشن کوتاه به «جوجه کبوتر» رسیدلحظه اعلام نام اصغر فرهادی و فیلم فروشنده به عنوان برنده جایزه اسکار

A post shared by VOA Farsi (@voafarsi) on

​​ لالالند که برای ۱۴ رشته نامزد اسکار شده بود تا این لحظه مراسم اسکار هیچ جایزه‌ای نگرفته است اما همچنان درنظر بسیاری امید اول استجایزه بهترین بازیگر نقش مکمل زن به ویولا دیویس برای فیلم حصارها رسید.

سایر نامزدهای این بخش:

نئومی هریس (مهتاب)

نیکول کیدمن (لاین یا شیر)

اکتاویا اسپنسر (ارقام پنهانی)

میشل ویلیامز (منچستر ساحلی)​​اسکار بهترین تدوین صدا به «ورود» و اسکار بهترین میکس صدا به «هکسا ریج» رسید.​​​​جایزه بهترین فیلم بلند مستندبه «او جی: ساخت امریکا» ساخته ازرا ادلمن رسیداسکار بهترین گریم به جوخه انتحاری و اسکار بهترین طراحی لباس به جانوران شگفت‌انگیز و زیستگاه آنان رسید.تصاویر ستارگان سینما روی فرش قرمز اسکار ۲۰۱۷ را در این لینک ببینید.اولین جایزه اسکار برای بهترین بازیگر نقش مکمل مرد به ماهرشالا علی برای فیلم «مهتاب» رسید.
سایر نامزدهای این بخش:
جف بریجز (به آب و آتش)
لوکاس هجز (منچستر ساحلی)
دو پتل (لاین یا شیر)
مایکل شننون (حیوانات شبانه)

 ​​​​​​همان طور که پیش بینی میشد جیمی کیمل شوخی‌های سیاسی آماده کرده بود و با پرزیدنت ترامپ و ایوانکا ترامپ دخترش شوخی کردجیمی کیمل مثل همیشه به مت دیمون گوشه و کنایه زد. این دو قبلا در یک جریان عشقی با هم رقیب بودند​​​​اصغر فرهادی دو آمریکایی ایرانی‌تبار را به عنوان نماینده خود در اسکار ۲۰۱۷ معرفی کرده است. 

پروفسور فیروز نادری، دانشمند برجسته ایرانی آمریکایی و از مدیران ارشد پیشین سازمان فضایی آمریكا(ناسا) است.

انوشه انصاری که از نوجوانی به آمریکا مهاجرت کرده، متولد مشهد است و اولین زن فضانورد ایرانی است.

 

 برخی از نظرات دنبال کنندگان صدای آمریکا در شبکه‌های اجتماعی

آناهیتا از حضور یک بازیگر به قول او «تپل» خوشحال است

​​رامین عاشق بازی اندرو گارفیلد است

​​حسین هم با دیدن تیزر فیلم سوئدی که بهار پارس در آن بازی می‌کند به آن حس خوبی پیدا کرده است

​​«لزلی من» از بازیگران هالیوود روی فرش قرمز

A post shared by VOA Farsi (@voafarsi) on

​​​​​​شهره آغداشلو تنها بازیگر ایرانی که نامزد اسکار شده به صدای آمریکا می‌گوید فروشنده فیلم فوق العاده‌ای است اما برای دریافت اسکار راه سختی درپیش داردترزا پالمر، بازیگر استرالیایی که در پیامی از سوی شاه  نیز بازی کرده است. 

A post shared by VOA Farsi (@voafarsi) on

​​​​​​رقبای اصغر فرهادی در بخش فیلمهای خارجی را در اینجا مرور کنید:

​​بهار پارس که از سال ۱۹۹۵ میلادی تابعیت سوئد را پذیرفته می‌گوید که به عنوان یک هنرمند ایرانی در اسکار شرکت می‌کند.

گفت‌گوی بهار پارس با صدای آمریکا را اینجا ببینید:

​​​​بخشی از تیزر فیلم «فروشنده» اصغر فرهادی را ببینید:‌

​​

فروشنده از ماه پیش در آمریکا نیز اکران شده استاصغر فرهادی با فیلم «فروشنده» نامزد اسکار است. او اگر برنده شود، یکی از معدود کارگردان هایی است که دومین اسکار را می گیرد.

در بخش  فیلمهای خارجی، فروشنده فرهادی باید با «تونی اردمن» از آلمان، «تنا» از استرالیا، «مردی به نام اُو» از سوئد و «سرزمین مین» رقابت کند.جیمی کیمل مجری اسکار امسال اجرای برنامه شبانگاهی شبکه ای بی سی را بر عهده دارد و پیش از این دوبار اجرای اهدای جوایز امی را بر عهده داشت.​​