از راست نزار زاکا و سیامک و باقر نمازی
از راست: نزار زاکا، سیامک و باقر نمازی و رابرت لوینسون

اعضای خانواده چهار آمریکایی زندانی در ایران که امروز در جلسه ای در کنگره شهادت دادند می گویند تهران از آن ها برای گرفتن امتیازهای سیاسی و مالی استفاده می کند.

روز سه شنبه کمیته فرعی مجلس نمایندگان میزبان اعضای خانواده آمریکایی های زندانی در ایران بود.

تازه ترین خبرها را از فیس بوک صدای آمریکا دنبال کنید
​​

​​

​​

​​

​​

بابک نمازی، برادر سیامک نمازی ۴۵ ساله و فرزند باقر نمازی ۸۰ ساله که حدود دو سال در زندان هستند، می گوید: «هر چه می شنوم روز به روز وحشت زده تر می شوم. تنها چیزی که می خواهم بازگشت سالم و فوری آن ها است، پیش از این که خیلی دیر شود. شرایط بردار و پدرم هولناک است».

بابک نمازی می گوید وقتی شنید محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، گفت پدرش «در زندان نیست، اما آزاد نیست که کشور را ترک کند.» شوکه شد چون این حرف «حقیقت ندارد».

یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا هفته پیش با مقام های ایرانی ملاقات کرد و خواستار آزادی آمریکایی های بازداشت شده از جمله زیو وانگ، پژوهشگر دانشگاه پرینستون، و رابرت لوینسون، مامور سابق اف بی آی، شد.

پرزیدنت ترامپ در بیانیه هشدارآمیزی گفت اگر ایران تمام زندانی ها را آزاد نکرده و «گروگان گیری را به عنوان ابزار سیاست کشور» متوقف نکند «عواقب جدی» در انتظارش خواهد بود.

دولت آمریکا نمی خواهد یک آمریکایی دیگر متحمل سرنوشت رنج بار اوتو وارمبیر، دانشجوی آمریکایی، شود که پس از آزادی از زندان کره شمالی درگذشت.