This picture taken on Friday, Aug. 26, 2016, shows Iranians spending time in Urmia Lake near Urmia, northwestern Iran. Hopes…
دریاچه ارومیه - آرشیو

یک مقام مسئول می‌گوید شرایط دریاچه ارومیه خوب نیست و با کاهش ۳۰ سانتیمتری تراز نسبت به سه ماه نخست سال قبل روبه‌رو شده است. به گفته علی سلطان‌پور، مدیر آب‌نگاری و امور جزر و مدی سازمان نقشه‌برداری ایران، در پی کاهش میزان بارش در دو سال گذشته این دریاچه دوباره دچار کاهش تراز آب شده است.

آقای سلطان‌پور درباره پیشینه افزایش و کاهش تراز دریاچه ارومیه به ایسنا گفته است: «روند کاهشی سطح آب این دریاچه از سر گرفته شده است.»

او با انتقاد از اجرایی نشدن برنامه‌های توسعه پایدار در سال‌های گذشته در دریاچه ارومیه، گفت که «به منابع موجود در کشور آسیب وارد کردیم، به گونه‌ای که منابع طبیعی نتوانسته است خود را با شرایط موجود سازگار کند.»

آقای سلطان‌پور همچنین درباره تالاب هورالعظیم گفت که بررسی‌های کارشناسانه نشان می‌دهد تراز آب در این منطقه نیز کم شده است، هرچند که با بارش‌های دو سال گذشته که سیل در پی داشت، هورالعظیم میزان آب قابل توجهی دریافت کرد، اما پس از فروکش کردن آب، دوباره با کاهش تراز مواجه شد و به سال‌های پیش از سیل بازگشت.

این مقام انتقاد به روند سدسازی‌ها را رد کرده است و می‌گوید: «دو سال قبل که کشور با سیل درگیر بود، برخی نسبت به سدسازی انتقاد داشتند، ولی اگر دو سد کرخه و دز نبودند، سیل‌های ایجاد شده می‌توانستند خسارات زیادی به منطقه وارد کنند.»

بحران آب در ایران به یکی از اصلی‌ترین چالش‌های کشور تبدیل شده است و حتی برخی مقامات رسمی از آن به عنوان «ورشکستگی آب» و «ابرچالش» پیش روی دولت آینده یاد می‌کنند.

فاطمه امان، تحلیل‌گر ارشد موسسه خاورمیانه در واشنگتن، پیش از این با اشاره به گزارش تازه مجله ساینس به صدای آمریکا گفته بود که بهبود وضعیت دریاچه ارومیه که همه فکر می‌کنند تقریبا در حال احیا شدن است، اساسا موقتی بوده است.

کشاورزان زاینده رود اصفهان آب
بحران «ورشکستگی آب» در ایران؛ فاطمه امان: فرصت زیادی برای نجات نیست
فاطمه امان، تحلیلگر ارشد «موسسه خاورمیانه» در واشنگتن، در گفت‌وگو با صدای آمریکا می‌گوید، آن‌چه به عنوان احیای دریاچه‌ها و تالاب‌ها مطرح می‌شود موقتی است و کشورهایی مثل ایران و افغانستان باید به بحران آب به عنوان یک معضل اکوسیستمی نگاه کنند و برای رفع آن بتوانند در این زمینه با هم همکاری کنند، چرا که متاسفانه به واسطه تحولاتی که در این دو کشور در حال وقوع است، فرصت زیادی برای نجات خود از این وضعیت ندارند.