فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در گفت و گو با خبرنگاران در مقابل هتل کوبورگ وین محل برگزاری مذاکرات اتمی ایران و گروه ۱+۵
فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در گفت و گو با خبرنگاران در مقابل هتل کوبورگ وین محل برگزاری مذاکرات اتمی ایران و گروه ۱+۵

امارات عربی متحده از اتحادیه اروپا که قصد دارد از ایران بخواهد در ثبات منطقه خاورمیانه همکاری کند، انتقاد کرده است.

به گزارش رویترز، وزیر مشاور در سیاست خارجی امارات متحده عربی، روز چهارشنبه گفت فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که در این هفته از ایران دیدن کرد، هدف های جمهوری اسلامی را درک نمی کند و تقدیر او از تعهدی که گفت مذاکره کنندگان ایران در گفت و گوهای هسته ای وین نشان دادند، نابجا بود.

موگرینی پیش از سفر به تهران، در مقاله ای در روزنامه گاردین نوشت وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا از او خواسته اند راه هایی را که اتحادیه اروپا می تواند چارچوبی برای همکاری منطقه ای با شرکت ایران، در پی توافق اتمی فراهم آورد، بررسی کند.

اکثر کشورهای عرب حوزه خلیج فارس نگران هستند که توافق جامع اتمی به تنش زدایی بین تهران و واشنگتن شتاب بخشد و آنچه قدرت توسعه طلب شیعه می بیینند، تقویت کند.

موگرینی در گاردین نوشته بود «همکاری بین ایران، همسایگانش و جامعه بین المللی می تواند امکانات بی سابقه ای برای برقراری صلح در منطقه فراهم آورد.»

رویترز بنقل از مقام ارشد امارات عربی متحده می گوید موگرینی «نفاق افکنی سیاست ایران» را درک نکرد و تقدیر او از مقامات ایرانی که با آنها مذاکره کرد وارد نبود.

مقامات کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس با نگرانی به سخنان آیت الله خامنه ای در ۲۷ تیر واکنش نشان دادند. او گفت توافق هسته ای سیاست های ایران در خاورمیانه یا روابطش با واشنگتن را تغییر نخواهد داد.

امارات عربی متحده یکی از چندین کشور عرب سنی در منطقه است که ایران را به دامن زدن به ناآرامی در کشورهای عرب متهم می کنند.