کرونا در ایران
کرونا در ایران

مجله تایم در گزارشی و در گفت‌وگو با شماری از منابع بیمارستانی و آزمایشگاهی، به وضعیت مقابله با ویروس کرونای جدید، موسوم به کووید-۱۹، و راه‌های پیشگیری از آن در ایران پرداخته است. 

یکی از منابع که به گفته تایم کارشناس آزمایشگاه در یکی از پنج بیمارستان عمومی در قم بوده گفت عمویش که پزشک است، از بیمارستان به او زنگ زد و با گریه گفت که دیگر طاقت ندارد و افزود که در فاز اول مقابله، تیم پزشکی آمادگی کامل نداشتند و فقط از ماسک‌ و دستکش معمولی استفاده می‌کردند. 

یک دستیار آزمایشگاهی در بیمارستانی در قم هم به تایم گفت: «مردم چپ و راست می‌میرند و این وضعیت تمامی بیمارستان‌ها در قم است.» منابع این گزارش نام و مشخصات خود را اعلام نکردند. 

آرین طباطبایی، کارشناس امور ایران در موسسه رَند، به خبرنگار تایم گفت که با آن که راه‌های بسیار زیادی برای رویارویی با این بیماری وجود داشت، اما «آنها [در همه زمینه‌ها] - از اطلاع‌رسانی نادرست اولیه گرفته تا ناتوانی در رسیدگی به موضوع مسافرانی که از چین باز می‌گشتند - بدترین راه ممکن را انتخاب کردند.» 

این گزارش می‌گوید هرچند آمار رسمی از سوی مقامات جمهوری اسلامی اعلام می‌شود، ولی منابع پزشکی در ایران می‌گویند آماری که اعلام می‌شود بسیار پایین‌تر از آمار واقعی ابتلا است. 

قرنطینه بیماران مبتلا به کرونا. عکس‌هایی از داخل بیمارستان مسیح دانشوری در تهران برای نخستین بار منتشر شده است.
مقام سازمان بهداشت جهانی: آمار جمهوری اسلامی، یک پنجم تعداد واقعی است؛ برآورد ابتلای حدود ۷۵ هزار نفر به کرونا در ایران
مقام سازمان بهداشت جهانی: آمار جمهوری اسلامی، یک پنجم تعداد واقعی است؛ برآورد ابتلای حدود ۷۵ هزار نفر به کرونا در ایران

 

Telegram Banner