سازمان گزارشگران بدون مرز: جمهوری اسلامی همه خبرنگاران و وبلاگ نویسان زندانی را آزاد کند

«سازمان گزارشگران بدون مرز» از مقامات جمهوری اسلامی خواسته است به سرکوب روزنامه نگاران ایرانی پایان دهد  و همه خبرنگاران  و وبلاگ نویسان زندانی را آزاد کند.

«سازمان گزارشگران بدون مرز» روز سه شنبه ( ١٦ شهریور ) در بیانیه ای می گوید  با وجودی که مقامات ایران ژست های آشتی جویانه می گیرند، اما کماکان به سرکوب اصحاب رسانه ها  و خبرنگاران ادامه می دهند.

در بخشی از بیانیه این سازمان مدافع حقوق خبرنگاران ، ضمن اشاره به توقیف  اخیر هفته نامه «شهروند امروز»  و روزنامه «روزگار»، سرکوب آزادی بیان  و تظاهرات مسالمت آمیز معترضان در ارومیه  و تبریز، شهرهای شمال غرب ایران  و  نیز بازداشت شهروند خبرنگاران  و  روزنامه نگاران محکوم شده است.

هفته نامه «شهروند امروز» به دستور کمیسیون نظارت بر صدور مجوز  و مطبوعات، بازوی سانسور وزارت فرهنگ  و ارشاد اسلامی به اتهام «توهین به رهبران کشور» تعطیل شد.

روزنامه «روزگار» نیز که پس از یک بار توقیف  در سه سال پیش در زمستان سال گذشته ( بهمن ١٣٨٩ٔ) انتشار خود را از سر گرفت، به دستور دادستان به اتهام پوشش اخبار سری»  و «تبلیغ علیه نظام» تعطیل شد.

سازمان «گزارشگران بدون مرز» از اقدام مقامات جمهوری اسلامی  و تصمیم رهبر ایران برای عفو  و  آزادی ده ها زندانی سیاسی، از جمله  دو  وبلاگ نویس ابراز خشنودی کرده اما در عین حال خواهان آزادی بی قید  و شرط ٢٥ روزنامه نگار و ١٦ شهروند خبرنگار زندانی شده است.

این سازمان در بخش دیگری از بیانیه خود به بازداشت صدها تن از شهروندان تبریز  و ارومیه طی اعتراض های دو هفته گذشته به خشک شدن دریاچه ارومیه اشاره کرده  و نوشته است حدود صد نفر، از جمله روزنامه نگاران و شهروند خبرنگاران بین افرادی هستند که از سوی مقامات امنیتی حکومت ایران بازداشت شده اند.

فرانک فرید، نویسنده  و مترجم تارنمای «مدرسیه فمینیستی» نیز در این ناآرامی ها در تبریز دستگیر شد و هنوز هیچ دلیلی برای بازداشت وی ارائه نشده است.  

«سازمان گزارشگران بدون مرز» ایران را بزرگترین زندان جهان برای رسانه ها  و فعالان مطبوعاتی خوانده است.