مراسم تشییع پیکر ناصر ملک مطیعی در تهران
مراسم تشییع پیکر ناصر ملک مطیعی در تهران

پیکر ناصر ملک‌ مطیعی ستاره نامدار سال‌های دور سینمای ایران روز یکشنبه ۶ خرداد با حضور عده زیادی از هوادارانش و هنرمندان تشییع شد.

در این مراسم که در خانه سینما در تهران برگزار شد، بسیاری از سینماگران سرشناس ایرانی حاضر بودند و پیام بهروز وثوقی، دوست و همکار قدیمی همکار ملک مطیعی، برای حاضران پخش شد.

آقای وثوقی در این پیام تلفنی که متن آن را در اینستاگرام خود منتشر کرده است گفت ناراحت است که بعد از چهل سال که صدایش در ایران شنیده می‌شود، باید با غم و اندوه از دست دادن یک برادر با مردم صحبت کند.

سلام ميكنم به مردم عزيزم ، سلام ايران . من بهروز هستم ، بهروز وثوقىِ شما چهل ساله كه دور ازوطنم ودور از مردمم هستم و حالاكه ميخوام باهم وطنانم صحبت كنم ناراحت ام كه بايد با غم و اندوه با مردمم صحبت كنم و دراندوه ازدست دادن يك بزرگ يك برادر يك پيش كسوت يك استاد يك ناصر ماندگار يك ناصر ملك مطيعى كه اونم مثل من چهل سال منتظر ماند من امروز داغدار از دست دادن برادرى هستم كه به ارامش رسيد ناصر عزيز من در وادى تجرددل غربت زده ام ودر مسير زندگانى جسمانى ام با تو دلخوش بودم . اينك اى استاد پيش كسوت هنريم كه سالهاى گذشته در كنار هم مثل دو برادركار كرديم وحالا من در غم از دست دادنت در اين غربت غريب دور از وطن مرثيه گويت شدم. ناصر نازنين سى سال بر پرده سينمامحبوب دل مردم بود وچهل سال بيرون از پرده سينما باز هم محبوب مردم ماند و حالا ناصر عزيز پيش ما نيست ناصر رفت كنار فردين نازنين رفت پيش شاعر سينماعلى حاتمى رفت پيش بزرگاني كه سينماى ايران را ساختند وتحويل جوانان امروز دادند. در اخر بايد بگم كه ناصر وفردين اين نازنين ها تا ابد ستون هاى محكم سينماى ايران خواهد ماند. روحشان شاد. #ابرمردسينما #ابرمرد_سينماى_ايران #ناصر_ملک_مطیعی #بهروزوثوقى #behrouzvossoughi #vossoughi_behrouz

A post shared by Behrouz Vossoughi Official (@vossoughi_behrouz) on

​​

بهروز وثوقی با اشاره به محدودیت‌ها و ممنوعیت‌ها برای ناصر ملک مطیعی در دهه های اخیر گفت: «سی سال بر پرده سینما محبوب دل مردم بود و چهل سال هم خارج از پرده سینما محبوب مردم ماند.»

​​

در این مراسم همچنین برخی از هنرپیشگان از جمله پرویز پرستویی، پوری بنایی، مسعود کیمیایی، علی دهکردی و پژمان بازغی سخنرانی کردند. محتوای بیشتر سخنان انتقاد از عملکرد صدا و سیما در جلوگیری از پخش تصویر آقای ملک مطیعی در سال‌های اخیر بود.

پرویز پرستویی در سخنانش خطاب به مهران مدیری گفت :« آقای مدیری، شما از مهمانان خود می پرسید آیا عاشق شده اید؟ من از شما می پرسم: آیا می دانستید ناصر ملک مطیعی عاشق مردمش بود؟ چرا دفاع نکردید؟»

​​

ویدئوهای شبکه‌های اجتماعی نشان می دهد که مردم هم با شعارهایی به ایجاد محدودیت تصویری آقای ملک مطیعی توسط صدا و سیمای جمهوری اسلامی اعتراض کردند.

​​

در یکسال گذشته، یکی از برنامه های تلویزیونی با حضور ناصر ملک مطیعی بدون هیچ توضیحی ناگهان قطع شد و برنامه دورهمی مهران مدیری هم که آقای ملک مطیعی مهمانش بود، اجازه پخش پیدا نکرد.

تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که حضور پلیس و نیروهای امنیتی درمراسم تشییع پیکر ناصر ملک مطیعی پررنگ بود.

در خارج از ایران نیز، یاد این ستاره قدیمی سینمای ایران گرامی داشته شد.

گوگوش، که در فیلم «قصاص» محصول سال ۱۳۵۰ با آقای ملک مطیعی همبازی بود در کنسرتش در ونکوور کانادا به یاد او خواند.

​​

ناصر ملک‌مطیعی  با وجود چهل سال خانه نشینی اجباری در میان نسل جوان طرفداران بسیاری دارد.