زهرا رهنورد و میرحسین موسوی
زهرا رهنورد و میرحسین موسوی

یک چهره سرشناس محافظه کار در ایران می گوید میرحسین موسوی که بیش از دو هزار روز در بازداشت خانگی است، پیشنهاد برای رفع حصر و بازداشت خانگی را نپدیرفته است.

محمدرضا باهنر، دبیرکل جبهه پیروان خط امام و رهبری و  نائب رئیس مجالس قبلی ایران گفته  "شروطی"برای میرحسین موسوی گذاشته شده تا او رفع حصر شود اما آقای موسوی آنها را رد کرده است.

آقای باهنر گفت:‌میرحسین موسوی نپذیرفت که در مقابل رفع حصر، فعالیت سیاسی را لغو کند.

باهنر افزود:‌ "یک موقع آقایان می‌گویند ما می‌خواهیم زندگیمان را بکنیم و کاری هم نداریم، اما یک موقع هم هست که می‌خواهند بیایند بیرون هجمه راه بیندازند. معلوم است که در این مورد نظام اجازه چنین کاری را به آنها نمی‌دهد."

میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد از بهمن ۱۳۸۹، در بازداشت خانگی هستند.

در حالی بازداشت خانگی آنها به دو هزارمین روز خود رسید که پیشتر حسن روحانی قبل از انتخاب شدن، وعده ی رفع حصر موسوی و کروبی را داده بود، اما نتیجه ای نداشت.

برخی از مقام ها از جمله اسماعیل احمدی مقدم رئیس سابق نیروی انتظامی گفته اند بازداشت خانگی موسوی و کروبی با حکم رهبر است.

در یکسال اخیر مهدی کروبی در چند پیام، خواستار برگزاری محاکمه خود و موسوی شد اما مقام های حکومتی واکنشی ندادند.

چهره مقامهای عالی حکومت ایران از یک طرف با انتقاد مواجه اند که چرا موسوی و کروبی دادگاهی نمی شوند. از طرف دیگر هر از گاهی تاکید می کنند آنقدر جرم این افراد سنگین است که اگر محاکمه شوند، مجازاتی به مراتب سخت تر از حصر در انتظارشان خواهد بود.

روز شنبه محمدرضا باهنر گفت: اگر دادگاهی بخواهد این آقایان را رسماً و طبق قوانین کشور محاکمه کند، حکمشان سنگین خواهد بود و شاید به مصلحت نباشد این حکم در مورد آنها اجرا شود. اما ممکن است پرسیده شود حالا که این عده محاکمه نشدند چرا آزاد ‌نمی‌شوند در پاسخ باید گفت در دنیا کسی را پیدا نمی‌کنیم که علیه یک نظامی اقدام بکند و آزاد باشد.