ماه گذشته نخست وزیر بریتانیا به همراه آقای اوباما از کنگره آمریکا خواست تحریم های جدید علیه ایران وضع نکند
ماه گذشته نخست وزیر بریتانیا به همراه آقای اوباما از کنگره آمریکا خواست تحریم های جدید علیه ایران وضع نکند

روزنامه تایمز لندن امروز هفتم فوریه مقاله‌ای به قلم فیلیپ هاموند وزیر خارجه بریتانیا با عنوان «اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران امید‌ دستیابی به صلح در منطقه خاورمیانه را از بین خواهد برد» منتشر کرد.

وزیر خارجه بریتانیا در این مقاله نوشته است: «انتخاب حسن روحانی در سال ۱۳۹۲ به عنوان رئیس جمهوری ایران گامی رو به جلو در تلاش‌های طولانی مدت برای حل مساله‌ هسته‌ای ایران بود. به همین ترتیب، دستیابی به توافق اتمی موقت در همان سال نیز گامی رو به جلو و موفقیتی در مسیر دستیابی به یک توافق جامع تلقی می‌شود.

هاموند همچنین نوشت: «ایران می‌گوید ما به انرژی هسته‌ای نیاز داریم و ما هیچ وقت با آن مخالفت نکرده‌ایم اما تاکید می‌کنم که ما به این کشور اجازه نمی‌دهیم به ظرفیت تولید سلاح هسته‌ای دست پیدا کند».

وی دو خواست در این مقاله مطرح کرد؛ نخست بدون نام بردن از کنگره آمریکا نوشت که برخی در این کشور سعی بر تشدید تحریم‌ها علیه ایران دارند که در صورت تصویب آن، اعتماد ایران به نتیجه بخش بودن مذاکرات را متزلزل می‌کند و موجب آسیب‌های جبران‌ناپذیری به احتمال دستیابی به توافق می‌رساند.

دیگر اینکه از ایران خواست که به انعطاف پذیری طرف‌های مذاکره کننده اعتماد کند و پیشنهادات روی میز مذاکره را بپذیرد و نشان دهد که به هیچ وجه به دنبال برنامه نظامی اتمی نمی‌رود.

 

رویه متفاوت اوباما

روزنامه وال استریت ژورنال در مطلبی تحت عنوان سنای امریکا و بمب ایرانی نوشته است که آقای اوباما در گفت و گوهای جاری هسته‌ای با ایران، از پذیرش نقش کنگره آمریکا که سابقه طولانی در معاهده‌های کنترل تسلیحات اتمی با شوروی سابق در دهه ۷۰ میلادی داشته، امتناع می‌ورزد.

 این روزنامه به دو مورد اشاره کرد که روسای جمهوری امریکا در دوره معاصر بدون در نظر گرفتن نقش کنگره وارد مذاکرات اتمی شدند. آقای کلینتون و آقای جرج بوش پسر در مذاکراتشان با کره شمالی شکست خوردند، زیرا کره شمالی در مذاکراتش صادق نبود و هم اکنون به سلاح اتمی دست یافته است .این مقاله در ادامه نوشته که آقای اوباما حاضر نیست حتی وجود طرح سناتور کورکر مبنی بر نیاز به موافقت کنگره با توافق ایران با گروه پنج به علاوه یک، را بپذیرد.

اگر آقای اوباما حاضر می‌شد، محتوی مذاکرات را به بحث بگذارد، کنگره نیازی به دعوت از آقای نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل به کنگره نمی دید. بنابراین جزئیات مفاد مذاکرات مهم است.

سناتورها منندز، کرک و کورکر در طرح‌های خود به دنبال هرچه بیشتر پاسخگو کردن ایران در توافق اتمی هستند اما آقای اوباما تصویب طرح های آنها را با وتو تهدید کرده است.

در مقاله این روزنامه آمده که نقش کنگره در اینکه چه مطالبی در توافق گنجانده خواهد شد و یا گنجانده نخواهد شد دارای اهمیت است.

 

موسویان: ایران آماده پذیرش توافق هسته‌ای است

روزنامه یو.اس.اِی تودی یادداشتی از حسین موسویان یکی از مذاکره کنندگان ارشد اتمی ایران در زمان ریاست جمهوری محمد خاتمی پژوهشگر کنونی دانشگاه پرینستون آمریکا منتشر کرده است که در آن نوشته ایران آمادگی دارد به توافق اتمی دست یابد.

آقای موسویان با استناد به گزارش‌های معتبر آمریکا که نامی از انها نبرده نوشته که تهران برای دستیابی به توافق اتمی حاضر است در مورد جنبه‌های مهم برنامه هسته‌ای‌اش به طور داوطلبانه و با هدف اعتمادسازی، مصالحه‌هایی انجام دهد. نویسنده مقاله برای نمونه به این موارد اشاره کرده است: «کاهش تعداد سانتریفیوژهای فعال از ۲۲ هزار ماشین نصب شده به حدود ۹ هزار و ۴۰۰ تا، کاهش چشم‌گیر ظرفیت تولید پلوتونیوم در رآکتور آب سنگین اراک، باز تعریف اهداف تأسیسات غنی‌سازی زیر زمینی فردو، توقف غنی‌سازی اورانیوم بالاتر از ۵ درصد و انتقال اورانیوم غنی شده در سطح ۵ درصد بیش از نیازهای داخلی، همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به منظور حل مسائل مربوط به وجود ابعاد نظامی احتمالی».

موسویان در این مقاله با اشاره به حمایت آیت الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران گفت که در حال حاضر مسوولیت اختلاف‌های باقیمانده شامل ظرفیت غنی‌سازی ایران و چارچوب زمانی لغو تحریم‌ها به دوش طرف دیگر است.