محمد خاتمی، رئیس جمهوری پیشین ایران

در آستانه افتتاح دوره جدید مجلس شورای اسلامی، محمد خاتمی، رییس جمهوری سابق ایران می گوید مجلس همسو با دولت می تواند حسن روحانی را در رفع حصر میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد یاری کند.

وب سایت رسمی آقای خاتمی، گزارش دیدار او با تشکل های دانشجویی سراسر کشور را منعکس کرده که وی در این دیدار گفته است:‌ "مساله حصر در حیطه اختیارات آقای روحانی نیست. اگر نهادهای دیگر همسو باشند، با تفاهم با رهبری و نظر ایشان می‌توان مساله را حل کرد."

رئیس جمهوری سابق ایران که این روزها در صدا و سیمای و رسانه های ایران به دستور دادستانی تهران ممنوع التصویر است، همچنین گفت:‌ "در مقابل برخی جریان‌ها و دستگاه‌های دیگر طور دیگری فکر و عمل می‌کنند و حتی درخواست مرگ می‌کردند هم برای افراد محصور و هم افرادی که در حصر نیستند."

واکنش محمد خاتمی در حالی است که یک هفته دیگر مجلس شورای اسلامی دوره دهم کار خود را آغاز می کند. اصلاح طلبان و میانه روها در انتخابات اخیر ایران پیروزی خیره کننده ای داشتند اما هنوز اکثریت مجلس را در اختیار ندارند.

میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی، منتقدان حکومت ایران هستند که از بهمن‌ سال ۱۳۸۹ بدون محاکمه در بازداشت خانگی هستند.

پیش از انتخابات سال ۹۲، حسن روحانی وعده داده بود در سال اول ریاست جمهوری مساله حصر را حل کند اما عملا ناتوان بود.

پیش از این علی اکبر ناطق نوری از نزدیکان رهبر جمهوری اسلامی ایران گفته بود، مساله حصر و رفع آن تنها در حوزه اختيارات مقامات عالی نظام است. وی تاکید داشت: روحانی توانایی ورود به موضوع رفع حصر را ندارد. به نظر می رسد اشاره ناطق نوری از مقامات عالی، آیت الله خامنه ای باشد چون مقام بالاتر از روحانی، رهبر ایران است.

با برگزاری انتخابات برخی چهره های اصلاح طلب از توانایی مجلس برای رفع حصر رهبران منتقد حکومت سخن گفتند.

حصر موسوی، کروبی و رهنورد نظر علی خامنه ای و توسط شورایعالی امنیت ملی روی داده که ربطی به مجلس ندارد. با اینکه ترکیب این شورا به سمت دولت روحانی است اما هنوز دولت موفقیتی در این حوزه کسب نکرده است.