آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی روز چهارشنبه در اولین دیدار با هیأت دولت یازدهم، تهدید آمریکا به دخالت در سوریه را «فاجعه ای قطعی برای منطقه» خواند و گفت: «هرگونه دخالت و جنگ طلبی یقیناً به ضرر آتش افروزان خواهد بود.»
 
رهبر جمهوری اسلامی ایران همچنین تهدید کرد: «اين آتش افروزی همچون جرقه‌ای در انبار باروت است که ابعاد و پيامدهای آن نامشخص خواهد بود.»

در روزهای اخیر و به دنبال حمله شیمیایی در نزدیکی دمشق، جامعه جهانی یکصدا آن را محکوم کرد و بحث درباره مداخله نظامی در این کشور برای جلوگیری از اقدامات مشابه و همچنین تنبیه حاکمیت بشار اسد به خاطر انجام حمله شیمیایی علیه غیرنظامیان، بالاگرفت. آیت الله خامنه ای  در اشاره به اوج گیری احتمال حمله نظامی آمريکا و متحدانش به مواضع نظامی حاکمیت بشار اسد گفت: «اگر چنين اقدامی انجام شود، آمريکايی‌ها قطعاً همانند دخالت در عراق و افغانستان، ضرر خواهند کرد.»

بحث مداخله نظامی در سوریه پس از آن بالا گرفت که يک حمله شيميايی در حومه دمشق در چهارشنبه هفته گذشته صدها کشته و هزاران مصدوم شیمیایی بر جای گذاشت. وزیر دفاع آمریکا گفته است که ارتش در حالت آماده باش است و در انتظار دستور باراک اوباما برای شروع عملیات است. رهبران آمریکایی و اروپایی از جمله بریتانیا و فرانسه نیز در حال رایزنی درباره  جزئیات  نحوه شروع حمله هستند.

ايران متحد کلیدی سوریه در منطقه خاور میانه است و همصدا با مسکو حمله انقلابیون مخالف بشار اسد را عامل حمله شیمیایی مناقشه برانگیز می دانند.