محل سقوط هواپیمای اف - ۱۶ اسرائیل
محل سقوط هواپیمای اف - ۱۶ اسرائیل

اسرائیل اعلام کرد بر اثر حملات هدفمند نیروی هوایی‌اش به اهداف از پیش تعیین شده در سوریه، تقریبا نیمی از سامانه ی دفاع نیروی هوایی سوریه منهدم شده است.

اسرائیلها روز شنبه گفتند پس از ورود غیر قانونی یک پهپاد از سایتی که در کنترل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سوریه است و منهدم کردن آن در خاک اسرائیل، نیروهای هوایی اسرائیل به پایگاهها و قرارگاههای نظامی سوریه که در اختیار ایران هستند، حمله کرد.

یک جنگنده اف-۱۶ اسرائیلی در این حمله ساقط شد.

به گفته مقامات اسرائیلی، هشت پایگاه نظامی سوریه و چهار سایت نظامی متعلق به جمهوری اسلامی ایران در نزدیکی شهر باستانی پالمیرا هدف قرار گرفت که گفته می شود پهپاد از اینجا به پرواز در آمده بود.
 
به گزارش دیده بان حقوق بشر سوریه مستقر در لندن، شش تن از نیروهای نظامی سوری و ایرانی در حملات هوایی اسرائیل به سایتهای نظامی کشته شدند.

به گفته یکی از فرماندهان هوایی اسرائیل این بزرگترین حمله هوایی از زمان حمله به لبنان در سال ۱۹۸۲ بوده است.

ژنرال یوئل استریک فرمانده جبهه شمالی اسرائیل می گوید که کشورش برای مقابله با مقاصد جمهوری اسلامی ایران آماده است. 

وی گفت: ایران به دنبال باز کردن جبهه علیه اسرائیل از طریق خاک سوریه با هدف آسیب رساندن به اسرائیل است. نمیگذاریم چنین چیزی رخ دهد. اجازه نمی دهیم شهروندان اسرائیلی به خطر بیافتند ضمن آنکه اجازه بی ثبات شدن تمامی منطقه را هم نمی دهیم.

بنیامین نخست وزیر اسرائیل حمله دیروز را ضربه ای سنگین به نیروهای سوری و ایران خواند.

آقای نتانیاهو ، همچنین ، گفت ، روسیه و آمریکا را از حمله به مواضع شبه نظامیان ایران و نیروهای سوری در سوریه مطلع کرده بود.

وزارت دفاع اسرائیل نیز گفت ، ایران منطقه را به سمت اوضاعی می برد که پایان آن را نمی داند.

در آمریکا تد کروز، سناتور بانفوذ جمهوری خواه و عضو کمیته نیروهای مسلح با صدور بیانیه ای، دفاع را حق مسلم اسرائیل در مقابل جمهوری اسلامی ایران دانست که به گفته او در حمایت از تروریسم، از جمله حزب الله لبنان در رتبه نخست است.

 روون ریولین رئیس جمهوری اسرائیل، دیروز از خلبانی که جنگنده اف-۱۶ او مورد اصابت موشک پدافند هوایی سوریه قرار گرفت عیادت کرد.