«علی قمصری» نوازنده و آهنگساز ایرانی به خاطر اجرای «هاله سیفی زاده» خواننده زن ایرانی در یک کنسرت از کار موسیقی منع شد.
«علی قمصری» نوازنده و آهنگساز ایرانی به خاطر اجرای «هاله سیفی زاده» خواننده زن ایرانی در یک کنسرت از کار موسیقی منع شد.

«علی قمصری» هنرمند نوازنده و آهنگساز ایرانی در صفحه اینستاگرام خود خبر از ممنوعیت فعالیتش در ایران داد و نوشت که «در کنسرت تالار وحدت به دستور مسئولین، صدای ما کاملا قطع شد و به همراه «هاله سیفی زاده»(خواننده زن)  و بهنام ابوالقاسم و انرژی خوب مخاطبین، بی صدا کل آن بخش را اجرا کردیم. »

این اولین بار نیست که جمهوری اسلامی هنرمندی را در رابطه با آوازخوانی زنان از فعالیت محروم می‌کند و یا برنامه‌ای را به دلیل استفاده از صدای زن متوقف می سازد اما نکته‌ای که این‌بار تفاوت دارد «ایستادگی» یک هنرمند مرد برای شنیده شدن «صدای یک زن» در یک کنسرت است، حتی اگر به قیمت ممنوعیت خود تمام شود. ​

View this post on Instagram

امروز خبر ممنوع شدن فعالیت من در ایران را به صورت شفاهی اعلام کردند و ظاهرا حکم به دفتر موسیقی نیز رسما ابلاغ شده. تا اطلاع ثانوی همه ی اجراهای من در ایران لغو شده است. دیشب در کنسرت تالار وحدت به دستور مسئولین ، صدای ما کاملا قطع شد و به همراه هاله سیفی زاده و بهنام ابوالقاسم و انرژی خوب مخاطبین ، بی صدا کل آن بخش را اجرا کردیم. این در حالی بود که قبل از اجرا از طرف آقای صفی پور (مدیر بنیاد رودکی) و حراست گفته شده بود که اگر اجرا کنیم صدا قطع می شود و از فردا ممنوع الفعالیت خواهم شد. از چهار شب اجراهای تهران تنها شبی که بی استرس اجرا کردم دیشب بود. چرا که تصمیمم را بدون شک گرفته بودم. شبهای قبل بسیار اذیت شده بودیم ، تحت فشار مسئولین بودیم و حرفی نزدیم در حالی که به نظر من همخوانی ما هیچ زاویه ای با قوانین نداشت. اما دیشب مطمئن و آرام روی صحنه رفتم. مطمئن از اینکه اعتقادم را نفروختم. دیگر از آزارها ، بازخواست ها ، تهدیدها ، لغو اجراها ، توهین ها و تعهد گرفتن ها و ... خبری نیست و مجبور نیستم مثل شب اول تالار وحدت با چهره ی غمگین روی صحنه حاضر شوم. شاید واقعا موسیقی ایران جای امثال من نیست و من به قول خودشان ، بعضی معادلاتشان را بر هم میزنم. شاید به نظر خیلی از دوستان دیشب تصمیم اشتباهی گرفتم. اما خودم اصلا پشیمان نیستم. نمی دانم شاید هنوز ابعاد این بحران برایم روشن نشده. به هر حال امیدوارم روزهای بهتری پیش روی هنر ایران باشد. ویدیو: اشکان آزادبخت @halehseyfizadeh @behnamabolghasem

A post shared by Ali Ghamsari | على قمصرى (@alighamsari) on

​​

 مسئولان به علی قمصری گفته بودند اگر می‌خواهید برنامه تان ادامه یابد نباید بخش مربوط به شعر فروغ با صدای «هاله سیفی‌زاده» اجرا شود در غیر اینصورت صدا قطع می شود و از فردا ممنوع  الفعالیت می شوید. آن‌ها سیستم صدا را قطع کردند تا برنامه بهم ریزد اما برخلاف تصور آن‌ها برنامه با صدای خواننده زن ادامه یافت.

 «هاله سیفی زاده» با صدایی رساتر خواند و هنرمندان مرد نیز او را همراهی کردند. حتی سالن کنسرت هم همراه این خواننده زن بود تا صدایش بیش از هر زمان دیگری شنیده شود.

حمایت «علی قمصری» به عنوان یک هنرمند از «هاله سیفی زاده» برای ادامه اجرایش در کنسرت واکنش‌های بسیاری را در فضای مجازی به همراه داشت و بسیاری از کاربران اقدام این دو هنرمند را ستودند: 

حالا علی قمصری ممنوع الفعالیت شده اما می گوید «دیشب مطمئن و آرام روی صحنه رفتم. مطمئن از اینکه اعتقادم را نفروختم. دیگر از آزارها، بازخواست ها، تهدیدها، لغو اجراها، توهین ها و تعهد گرفتن ها و ... خبری نیست.»

حرف‌های این هنرمند به نوعی اشاره تلویحی از ترک موسیقی داخل ایران است: «شاید واقعا موسیقی ایران جای امثال من نیست و من به قول خودشان، بعضی معادلات‌شان را بر هم می‌زنم.» این اتفاقی است که بارها و بارها برای خوانندگان داخل ایران افتاده است. خوانندگانی که برای ادامه فعالیت‌شان مجبور به ترک ایران شدند و در تبعیدی اجباری به سر می برند.

هاله سیفی خواننده زن ایران 

اما آن‌ طرف ماجرا «هاله سیفی‌زاده» است. زنی که همین چندوقت پیش در کنسرت مشترک با ارکستر «ان‌بی‌ای» هلند خوش درخشید اگر چه نمایش موزیکال «شط‌ رنج» به خاطر حضور صدای او در داخل ایران با محدودیت روبرو شد و در شیراز متوقف شد.

این خواننده زن نیز در صفحه اینستاگرام خود از لحظات کنسرت تالار وحدت نوشته است: «خواندن برايم خيلى سخت بود در شرايطى كه ميديدم على( قمصری) و بهنام(ابوالقاسم) به نجوا می‌نوازند تا صداى من شنيده شود.»

View this post on Instagram

. امروز خبر ممنوع الفعاليت شدن على قمصرى را اعلام كردند و تااطلاع ثانوى همه ى اجراها در ايران لغو شده است . ديشب قبل از اجرا از طرف آقاى صفى پور به حراست گفته شده بود كه اگر اين بخش از كار با صداى من اجرا شود على ممنوع الفعاليت خواهد شد من خواستم كه حذف شوم اما على گفت همه ى ما با هم روى صحنه خواهيم رفت و مسئوليتش را به عهده خواهم گرفت .. روى صحنه رفتيم ميكروفون ها به كل قطع بود به همراه على و بهنام ابوالقاسم و انرژى خوب مخاطبين آن بخش را اجرا كرديم خواندن برايم خيلى سخت بود در شرايطى كه ميديدم على و بهنام به نجوا مينوازند تا صداى من شنيده شود ... و من با انبوهى از مردانگى و شهامت مواجه شدم كه هر لحظه راه گلويم را ميبست ..... شبهاى قبل بسيار اذيت شده بوديم و تحت فشار مسئولين بوديم و حرفى نزديم جمله اى ندارم تا بتوانم شهامت ودليرىِ على قمصرى را توصيف كنم ... قدردان حمايتِ بى دريغت هستم رفيقِ خوبِ روزهاى سخت ......... به اميد روزهاى خوب و آزاد @alighamsari @behnamabolghasem ويدئو :اشكان آزاد بخت @ashkanazadbakht

A post shared by هاله سیفی زاده (@halehseyfizadeh) on

​​​​

در ايران مذهبيون معتقدند صدای زن تحريک کننده است و لذا زن خواننده نبايد تنها در حضور مردان آواز بخواند و تک خوانی زنان مجاز نیست.

جمهوری اسلامی در روزهای گذشته نیز محمد رحمانیان، کارگردان سرشناس تئاتر را ممنوع‌الخروج و بازداشت کرده بود. ممنوع الخروجی این هنرمند به گفته خودش به دلیل شکایت سپاه پاسداران از یک نمایش به خاطر تک خوانی یک «زن» است.

پیش از این نیز در شهریور امسال پخش یک تیزر از نمایش «رویای شب تابستان» اثر شکسپیر، که در آن  ترانه یکی از «خوانندگان زن» بازخوانی شده بود و براساس مواردی که در اتهامات ذکر شده حرکات بازیگران این تیزر تداعی کننده رقص بوده، موجب بازداشت موقت مریم کاظمی، کارگردان این نمایش و مدیر تئاتر شهر، شد.

محمدرضا شجریان، استاد بزرگ موسیقی ایران نیز در آبان ۱۳۹۰ در گفت‌وگویی با صدای آمریکا با سانسور صدای زن مخالفت کرد و گفت مردم ایران موسیقی ایرانی را با وجود همه سانسورها و محدودیت‌ها حفظ خواهند کرد.

اتفاقی که در این سال‌ها شاهدش بوده‌ایم؛ سال‌هایی که جمهوری اسلامی تلاش کرد صدای زنان را از موسیقی حذف کند اما نه تنها زنان از موسیقی ایران حذف نشدند بلکه فعالیت آن‌ها در موسیقی سنتی و مدرن به صورت غیررسمی افزایش چشم گیری داشته است.