در پی بازداشت تعدادی از فعالان فرهنگی به دلیل اعتراضات صنفی، شورای مرکزی تشکل‌های صنفی فرهنگیان سراسر ایران در نامه‌ای به صادق لاریجانی، رئیس دستگاه قضایی، خواستار پایان بخشیدن به برخوردهای امنیتی با فعالان صنفی شد.

به گزارش سایت حقوق معلم و کارگر در بخشی از این نامه که شنبه ۱۳ تیر منتشر شد، آمده است: «احتمالا از سیاست مشت آهنین قوه قضائیه در مواجهه با معلمان عدالتخواه آگاهید. معلمان ایران همه اقدامات لازم را، اعم از نوشتن صدها نامه و طومار به شما به امید تغییر رویه دستگاه قضا نسبت به اعتراضات صنفی شان انجام داده اند، ولی از این اقدامات طرفی نبسته‌اند و رشته باریک امید آنها رو به گسست می‌رود.»

در ماه‌های اخیر و پس ازاعتراض‌های صنفی گسترده وچند مرحله‌ای معلمان ، برخوردهای قضایی با فعالان حقوق معلمان شدت یافته ‌و حکم شماری از آنها که پیشتر به زندان محکوم شده بودند به مرحله اجرا گذاشته شده است.

معلمان اسفند، فروردین و اردیبهشت ماه گذشته به دعوت شورای هماهنگی کانون صنفی معلمان ایران در تجمع‌هایی در سراسر ایران شرکت کردند به شرایط شغلی خود از جمله پایین بودن دستمزشان اعتراض کردند.

علی اکبر باغانی، نایب رییس کانون صنفی معلمان ایران وعلیرضا هاشمی، دبیر کل سازمان معلمان ایران که در فروردین ماه امسال برای اجرای حکم پنج سال زندانش بازداشت شد، از جمله معلمانی هستند که در پی اعتراضات اخیر معلمان روانه زندان شده‌اند. رسول بداقی وعلیرضا قنبری از دیگر معلمان زندانی در ایران هستند.

اعتراض تشکلهای صنفی معلمان و کارگران به برخوردهای اخیر با معلمان با بازداشت اسماعیل عبدی، رییس کانون صنفی معلمان ایران وارد مرحله جدیدی شده است. آقای عبدی روز ششم تیرماه در پی احضار به دادگاه انقلاب تهران بازداشت و روانه زندان اوین شد. او پیش از بازداشت ممنوع‌الخروج شده بود.

روز گذشته کانون صنفی معلمان ایران (تهران) با صدوربیانیه‌ای ضمن اعتراض به بازداشت اسماعیل عبدی خواستار آزادی این فعال مدنی و دیگر معلمان زندانی در ایران شد.

شورای مرکزی تشکل‌های صنفی فرهنگیان در ادامه نامه خود از رئیس قوه قضائیه پرسیده است: « معلمان عدالت خواه به چه نحوی باید صدای اعتراض خود را به گوش مسئولان برساند تا آن ها به این اعتراضات ترتیب اثر دهند و مدعی العموم گریبانشان را نگیرد؟ در کجای دنیا سراغ دارید معلمانی که از حقوق مادی و معنوی خود دفاع نمایند را محبوس کنند؟»

بازداشتهای اخیر فعالان صنفی معلمان با اعتراض تشکلهای صنفی کارگری در ایران از جمله اتحادیه آزاد کارگران ایران نیز روبرو شده است.

برخوردهای اخیر با معلمان درحالی صورت می‌گیرد که حسن روحانی ، رئیس جمهوری ایران اردیبهشت امسال و در بزرگداشت روز معلم گفته بود حق اعتراض معلمان را به رسمیت می‌شناسد.