عیادت اکبر هاشمی رفسنجانی از سید علی خامنه‌ای در بیمارستان - شهریور ۱۳۹۳
عیادت اکبر هاشمی رفسنجانی از سید علی خامنه‌ای در بیمارستان - شهریور ۱۳۹۳

مرگ مردی که پایه‌های اصلی جمهوری اسلامی ایران در بیش از سه دهه بود٬ نام هاشمی رفسنجانی را به یکی از ترندهای اصلی توییتر در دنیا تبدیل کرد و موج واکنش‌های کاربران ایرانی به مرگ اکبر هاشمی رفسنجانی ادامه دارد. واکنش‌هایی که در بسیاری از آنها تردید و حتی ترس از آینده جمهوری اسلامی منهای هاشمی به چشم می‌خورد.

هاشمی رفسنجانی در سال‌های اخیر نزدیک به اصلاح‌طلبان شمرده می‌شد و با حمایت‌های پررنگش از حسن روحانی٬ مورد توجه اصلاح‌طلبان و حامیان دولت قرار داشت. در مقابل اما طرفداران محمود احمدی‌نژاد با او مرزبندی پررنگی داشتند و طیف‌های گسترده‌ای از اصولگرایان نیز او را به دلیل همدلی و همراهی با اعتراضات مردمی موسوم به جنبش سبز شماتت می‌کردند و در ردیف مخالفان رهبر جمهوری اسلامی دسته بندی می‌کردند. واکنش‌های بسیاری در توییتر به چشم می‌خورد که برگرفته از همین دسته بندی است. خیلی‌ها نگران آینده دولت حسن روحانی و اصلاح‌طلبان هستند و قدرت گرفتن اصولگرایان مخالف دولت که حالا سد هاشمی رفسنجانی را مقابل خود نمی‌بینند.

​​

​​

​​

اما بسیاری هم بودند که پیشینه هاشمی رفسنجانی را یادآوری می‌کردند. همان زمانی که شبکه‌های اجتماعی وجود نداشت و هاشمی رفسنجانی در مقام ریاست جمهوری به شدت مخالفان را سرکوب می‌کرد. زمانی که در میان مردم به «اکبر شاه» معروف شده بود و یا در دوران ریاست جمهوری خاتمی از سوی اصلاح‌طلبان با عنوان «عالیجناب سرخپوش» خطاب می‌شد٬ کنایه‌ای از حضورش در پشت پرده بگیر و ببندها و کشتار مخالفان.

​​

​​

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif