کنسرت محمد رضا شجریان و گروه شهناز
کنسرت محمد رضا شجریان و گروه شهناز

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران روز دوشنبه ۲۹ شهریور اعلام کرد که محمدرضا شجریان همچنان مجوز برگزاری کنسرت در کشور را ندارد و در حال حاضر برای این وزارتخانه موضوع برگزاری کنسرت "حاشیه‌ای" محسوب می‌شود.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، حسین نوش‌آبادی سخنگوی وزارت ارشاد در یک نشست خبری گفت: "در حال حاضر شرایط جسمی و پزشکی آقای شجریان اجازه برگزاری کنسرت را نمی‌دهد و سلامتی این هنرمند برای ما و خانواده‌اش در اولویت است تا پیگیری مسایل حاشیه‌ای."

به گفته او، "رفع مشکل کنسرت آقای شجریان" از عهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خارج است و " دستگاه‌های دیگر باید نظر بدهند."

این مقام دولتی برای چندمین بار تاکید کرد که محمدرضا شجریان در صورتی اجازه برگزاری کنسرت پیدا خواهد کرد که "همکاری" کند، اما تاکنون چنین نکرده است.

محمدرضا شجریان، استاد بزرگ موسیقی ایرانی هفته گذشته پس از طی مراحل درمان سرطان ریه در آمریکا به ایران بازگشت.

وی پس از همراهی با اعتراضات مردمی پس از انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ مجوز برگزاری کنسرت و انتشار آلبوم را از دست داد و پخش صدایش از صدا و سیمای جمهوری اسلامی نیز ممنوع شده است.

حسن روحانی در دوران تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۲ چندین بار به محمدرضا شجریان اشاره کرد و در یکی از مناظره‌ها او را همپایه حافظ، "سفیر فرهنگی ایران" معرفی کرد.

اما وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت حسن روحانی می‌گوید که توان دادن مجوز به شجریان برای اجرای کنسرت را ندارد.

در یکی از فیلم‌های تبلیغاتی حسن روحانی در ایام انتخابات بخشی وجود داشت که روحانی را در ماشین، مشغول گوش دادن به آوازخوانی شجریان نشان می‌داد و روحانی می‌گوید صدای شجریان را بسیار دوست دارد.

فروردین ماه امسال، حسین دهباشی سازنده آن فیلم تبلیغاتی اعلام کرد که دولت به راحتی می‌تواند مجوز فعالیت برای شجریان صادر کند اما مشاوران و برخی نزدیکان حسن روحانی باعث تداوم ممنوعیت فعالیت محمدرضا شجریان در ایران هستند.