پرویز تناولی
پرویز تناولی

پرویز تناولی، مجسمه‌ساز ایرانی پس از حضور در دادگاه، دلیل ممنوع الخروجی خود را شکایت نیروی انتظامی اعلام کرد.

آقای تناولی روز یکشنبه ۲۰ تیر پس از حضور در دادگاه فرهنگ و رسانه به خبرگزاری ایلنا گفت که به خاطر مجموعه ای از کارها و مجسمه هایی که ساخته ام با شکایت نیروی انتظامی و به اتهام تشویش افکارعمومی و نشر اکاذیب ممنوع الخروج شده ام.

این هنرمند روز شنبه ۱۲ تیر در حالی که برای حضور در مراسم رونمایی کتاب خود در موزه بریتانیا قصد پرواز از تهران به لندن را داشت، در فرودگاه امام خمینی تهران با توقیف گذرنامه خود روبرو شد و از سفر باز ماند.

در آن هنگام به او گفته شد که به خاطر یک شکایت خصوصی ممنوع الخروج شده است اما آقای تناولی روز یکشنبه تاکید کرد که شکایت مطرح شده به هیچ وجه خصوصی نیست.

او با اشاره به نام برخی از آثارش که در این پرونده مصداق تشویش افکار عمومی عنوان شده است گفت: "مجموعه کار‌هایم در کاخ موزه نیاوران و مجموعه‌ای که اخیرا در گالری شهریور با عنوان "تناولی و ۵۰ سال هنر پاپ" نمایش داده شده، همچنین مجسمه‌هایی که در مجموعه شخصی‌ام نگهداری‌ می‌کنم، از موارد اشاره شده در این پرونده بود."

به گفته او حدود یک ماه پیش روزنامه کیهان اتهامات مشابهی را به آثار مربوط به مکتب سقاخانه که در مجموعه کاخ نیاوران به نمایش درآمده بود، مطرح کرد اما با ارائه اطلاعاتی به وزارت ارشاد موضوع پایان یافت.

او گفت: "روزنامه کیهان ادعا کرده بود مجسمه‌هایی که در کاخ موزه نیاوران وجود دارند، برخی قسمت‌های خاص بدن در آن‌ها مشخص است که پاسخ آن‌ها را دادیم و مشخص شد این ادعا بی‌اساس بوده است."

این هنرمند توضیح داد که تا پیش از حضور در دادگاه از اتهامات خود اطلاعی نداشته است و حال قرار است وکیل او برای مشخص شدن مصادیق تشویش افکار عمومی عکسهای مجسمه ها را به دادگاه ارائه دهد.