دیپلمات های عربستان سعودی در خرطوم پایتخت سودان معتقدند که جمهوری اسلامی ایران در سال ۲۰۱۲ تجهیزات پیشرفته هسته ای، از جمله سانتریفیوژ، به سودان فرستاده است. 

در سندی که گفته می شود در فوریه ۲۰۱۲ با علامت «کاملا سری» از سفارت عربستان مخابره شده و هفته گذشته به وسیله تارنمای ویکی لیکس انتشار یافت، نوشته شده است که یک محموله شامل کانتینرهای حامل تجهیزات حساس فنی متعلق به ایران به فرودگاه خرطوم وارد شده و محموله دیگری هفته بعد به آن کشور وارد حمل می شود.

دولت عربستان سعودی می گوید این اسناد ممکن است جعلی باشد.

کارشناسان می گویند، حتی اگر اصالت تلگرام مربوط به ایران ثابت شود، جزئیات مربوط به منبع اطلاعات یا سند دیگری که مشخصات محموله را نشان دهد در آن گنجانده نشده است. علاوه بر آن، سودان هیچ برنامه هسته ای در دست اجرا ندارد. مقامات ایران و سودان از اظهار نظر در این باره خودداری کرده اند.

پیشتر یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در واکنش به انتشار اسناد جدید ویکی لیکس در مورد رویکرد دولت عربستان در مورد ایران، خواستار پیگیری موضوع و تجدیدنظر در روابط تهران با ریاض شد.

حسین نقوی حسینی روز سه‌شنبه دوم تیر همچنین خواستار پیگیری سیاسی و حقوقی این موضوع از طریق سازمان کنفرانس اسلامی و جنبش عدم تعهد شده است.

آقای نقوی حسینی با اشاره به انتشار اسناد سایت ویکی لیکس و توطئه خواندن اقدامات عربستان در ایران به خبرگزاری مهر گفت: «اولین گام این است که در روابط با چنین کشوری تجدیدنظر شود؛ چون اصلاً قابل قبول نیست که علیه ما مداخله و توطئه کنند و اسناد آن نیز منتشر شود و ما همچنان عادی رفتار کنیم.»

سایت ویکی لیکس روزجمعه ۲۹ خرداد گذشته از به دست آوردن ۵۰۰ هزار سند دولت عربستان خبر داد که تاکنون بیش از ۶۰ هزار سند از آنها روی این سایت منتشر شده است.