ایجاد ممنوعیت برای ماهان ایر در عربستان در حالی است که این شرکت از سوی آمریکا نیز تحریم شده است

در پی اعلام لغو مجوز پرواز هواپیماهای شرکت ماهان ایر از آسمان عربستان سعودی، یک مقام هواپیمایی ایران روز سه شنبه اعلام کرد که شرکت‌های ایران از زمان قطع رابطه با عربستان هیچ پروازی از آسمان این کشور نداشته اند.

عربستان سعودی روز دوشنبه اعلام کرد که با بررسی عملکرد شرکت‌های حمل و نقل هوایی مشخص شده است که برخی از اقدامات شرکت هواپیمایی ماهان ایر ایران خلاف آیین‌نامه‌های ایمنی پرواز بوده و از این رو مجوز این هواپیمایی برای فرود در فرودگاه‌ها و عبور از آسمان عربستان سعودی لغو شده است.

این در حالی است که ابراهیم مرادی مدیر کل مراقبت پرواز شرکت فرودگاه‌های ایران اعلام کرد که اصولا پس از قطع رابطه ایران و عربستان سعودی، هواپیماهای ایرانی هیچ پروازی به عربستان سعودی نداشته و از آسمان این کشور نیز استفاده نمی‌کنند.

مدیرکل مراقبت پرواز شرکت‌ فرودگاه‌ها با اشاره به تصمیم شورای هواپیمایی عربستان در خصوص تحریم هواپیمایی ماهان،‌گفت: "پس از قطع روابط دیپلماتیک با عربستان و قطع پروازهای حج عمره هیچ پروازی به عربستان نداشته‌ایم و ایرلاین‌های ایرانی از حریم آسمان عربستان سعودی استفاده نمی‌کنند."

به گفته او هواپیماهای ایرانی از آسمان عربستان سعودی تنها برای پروازهای خاص مانند پروازهای مقامات به مقصد آفریقا استفاده می‌کنند که به این منظور هم از مسیر جایگزین استفاده می‌شود.

ایجاد ممنوعیت برای هواپیمایی ماهان در عربستان در حالی است که این شرکت از سوی ایالات متحده نیز به دلیل همکاری با نهادی نظامی ایران در سوریه، تحریم شده است. هر چند در بیانیه هواپیمایی عربستان اشاره‌ای به این تحریم‌ها نشده است.

از سوی دیگر، روزنامه فایننشال تایمز گزارش داده که عربستان موانع و محدودیت‌هایی برای عبور نفتکش‌های ایرانی از آب‌های خود ایجاد کرده است. این روزنامه هدف ریاض را مانع ایجاد کردن بر سر راه افزایش صادرات نفت ایران عنوان کرده است.

در پی حمله معترضان به اعدام یک روحانی شیعه در اواسط دی ماه گذشته به سفارت عربستان سعودی در تهران ، ریاض کلیه روابط خود را با تهران قطع کرد. روابط دو کشور پیش از آن نیز بر سر برخی مسائل منطقه‌ای، از جمله بحران سوریه و یمن، تیره شده بود.