عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان سعودی - آرشیو
عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان سعودی - آرشیو

عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان سعودی از ایران خواست برای بهبود روابط خود با عربستان از دخالت در امور کشورهای منطقه و تلاش برای صدور انقلاب خود دست بردارد.

وزیر خارجه عربستان که یکشنبه شب در یک کنفرانس خبر به همراه وزیر خارجه آفریقای جنوبی سخن می‌گفت، درباره تنش در روابط کشورش با ایران گفت: "ما از ۳۵ سال پیش دست دوستی به سمت ایران دراز کردیم اما چیزی در ازای آن دریافت نکردیم."

سخنان عادل الجبیر یک روز پس از آنکه بیان شد که رئیس جمهوری ایران اعلام کرد جمهوری اسلامی خواستار ادامه تنش با عربستان سعودی نیست.

عربستان سعودی روابط خود با ایران را در پی حمله به سفارت خود در تهران به طور کامل قطع کرد. حمله کنندگان در اعتراض به اعدام یک روحانی شیعه، به سفارت عربستان در تهران و کنسولگری این کشور در مشهد حمله کردند که موجب آتش سوزی در سفارت عربستان شد. پیش از آن روابط دو کشور بر سر اختلافات منطقه ای به شدت تیره شده بود.

وزیر خارجه عربستان در سخنان یکشنبه شب خود افزود: "اگر ایران خواستار روابط عادی با عربستان است باید رفتار خود را تغییر دهد و از تلاش برای صدور انقلاب به خارج از مرزهای خود دست بردارد."

عربستان سعودی در پی قطع روابط با تهران تلاش کرد تا دیگر کشورهای عرب و مسلمان را در محکومیت اقدامات ایران با خود همراه کند، در حال مقامات دو کشور بارها اعلام کرده اند که خواستار افزایش تنش و رویارویی بیشتر با یکدیگر نیستند.