یاسمن آریانی در کنار مادرش منیره عربشاهی  - مسیح علینژاد در کنار مادرش
یاسمن آریانی در کنار مادرش منیره عربشاهی

دفتر سازمان عفو بين الملل در اسپانیا با انتشار یک فراخوان، خواهان اقدام فوری در خصوص آزادی یاسمن آریانی و منیره عربشاهی مادر و دختری شد که در ایران به خاطر اعتراض به حجاب اجباری، زندانی هستند.

به گزارش سازمان عفو بین الملل، بیش از ۳۴ هزار نفر از فعالان  و شهروندان اسپانیا تا کنون با امضا کردن این دادخواست، از مقامات ایران خواستار توقف سرکوب و آزار زنان در ایران شدند.

همچنین این افراد با امضا کردن این دادخواست، از مقامات ایران خواستند که یاسمن آریانی و منیره عربشاهی را آزاد کنند.

در بخشی از این فراخوان با اشاره به اینکه زنان بدون ترس از آزار و اذیت، حمله، تهدید یا زندانی حق دارند تصمیم بگیرند چه بپوشند، آمده است که در سال‌های اخیر جنبشی در اعتراض به حجاب اجباری در ایران آغاز شده که زنان، دختران و همچنین برخی از مردان از آزادی پوشش در ایران دفاع می‌کنند.

پیش از این نیز سازمان عفو بین الملل با انتشار نامه‌ای خطاب به ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی، خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط سه فعال مدنی و مخالف با حجاب اجباری «منیره عربشاهی»، «یاسمن آریانی» و «مژگان کشاورز» شد.

از راست: مژگان کشاورز، منیره عربشاهی و دختر او یاسمن آریانی
عفو بین الملل در نامه به رئیسی خواستار آزادی فوری یاسمن آریانی، مژگان کشاورز و منیره عربشاهی شد
عفو بین الملل در نامه به رئیسی خواستار آزادی فوری یاسمن آریانی، مژگان کشاورز و منیره عربشاهی شد

​​ گفته می شود دلیل بازداشت مژگان کشاورز، منیره عربشاهی و یاسمن آریانی پخش گل در واگن زنانه مترو تهران و اعتراض به حجاب اجباری در روز جهانی زن (۸ مارس) بوده است و آنها به «تجمع و تبانی علیه امنیت کشور»، « تبلیغ علیه نظام» و «ترویج و تشویق فساد و فحشا از طریق ترویج بی‌حجابی» متهم شده‌اند.

 علاوه بر این، یاسمن آریانی به «توهین به مقدسات» نیز متهم شده و حمایت منیره عربشاهی از کارگران نیز اقدام مجرمانه درنظر گرفته شده است.

​​بر اساس اخبار منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، مرداد ماه امسال قاضی مقیسه ریاست شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب اسلامی این سه فعال مدنی زندانی در زندان قرچک ورامین را مجموعا به ۵۵ سال و شش ماه زندان محکوم کرده است که در صورت قطعی شدن این حکم مجازات اشد قابل اجرا خواهد بود.

از راست: مژگان کشاورز، منیره عربشاهی و دختر او یاسمن آریانی
سه فعال مدنی و مخالف با حجاب اجباری توسط جمهوری اسلامی مجموعا به ۵۵ سال زندان محکوم شدند
«یاسمن آریانی»، «منیره عربشاهی» و «مژگان کشاورز» سه فعال مدنی و مخالف با حجاب اجباری مجموعا به ۵۵ سال و شش ماه زندان محکوم شده‌اند.

​​اسفند ماه گذشته نیز مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در مراسم اهدای «جایزه زنان شجاع» در وزارت خارجه آمریکا از تلاش زنان ایرانی برای مبارزه با حجاب اجباری تقدیر کرد.

Telegram Banner