موسوی، کروبی رهنورد از بهمن ۱۳۸۹ در بازداشت خانگی هستند.
موسوی، کروبی رهنورد از بهمن ۱۳۸۹ در بازداشت خانگی هستند.

در حالیکه علی مطهری، نایب رئیس مجلس از شرایط جدید و باز شدن فضا برای رهبران معترضان سال ۸۸ در حصر خانگی سخن گفته است، یک نماینده مجلس نیز از جلسه نمایندگان با رئیس قوه قضائیه در این مورد خبر داد.

علی مطهری روز یکشنبه ۱۴ آبان پس از اینکه اعلام شد خواهران و دختران میرحسین موسوی به دیدار او رفته‌اند، گفت: «به نظر می‌رسد شرایط جدیدی برای آقایان میرحسین موسوی، مهدی کروبی و خانم رهنورد به وجود آمده و ملاقات‌های اخیر با آنها نشان می‌دهد گشایشی در وضعیت آنها حاصل شده و بنا دارند قدری فضا را باز و شرایط جدیدی ایجاد کنند.»

چندی پیش از این نیز خبر دیدار اسماعیل دوستی، از اعضای حزب اعتماد ملی، با مهدی کروبی منتشر شد.

او با بیان اینکه حل و فصل موضوع حصر از وعده‌های انتخاباتی روحانی بوده است ابراز امیدواری کرد که «تعامل آقای روحانی با گروه مقابل» به حل این موضوع کمک کند.

دستور رهبر یا تصمیم شورای عالی امنیت ملی

مقامات رسمی جمهوری اسلامی، حصر خانگی را تصمیم شورای عالی امنیت ملی اعلام کردند. با این حال، در سالهای اخیر برخی اخبار حکایت از تداوم حصر به دستور آیت الله خامنه ای و مخالفت او با رفع حصر حکایت داشت.

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در تبلیغات ریاست جمهوری خود وعده داد برای رفع حصر تلاش کند اما این حصر پابرجا مانده است.

به تازگی سخنگوی دولت آقای روحانی از تغییراتی در شرایط حصر در پی نشست شورای عالی امنیت ملی خبر داد اما سخنگوی قوه قضائیه تغییر در شرایط حصر را رد کرد.

حصر خانگی موسوی، رهنورد و کروبی انتقادهای بین المللی بسیاری به دنبال داشته است. وزارت خارجه ایالات متحده نیز در ششمین سالگرد حصر، خواستار آزادی آنها شد.

اعتراض خانواده موسوی

این سخنان در حالیست که دیدار خانواده آقای میرحسین موسوی با او پس از اعتراض دختران میرحسین موسوی امکان‌پذیر شد.

هفته گذشته علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران به خبرنگاران گفته بود که استفاده از حصر درباره موسوی و کروبی صحیح نیست چرا که آنها هرکس را که بخواهند، می‌بینند. پس از این سخنان، دختران و خواهران میرحسین موسوی به آقای شمخانی اعتراض کردند که مدتهاست موفق به دیدار با آقای موسوی نشده‌اند.

فرزند آقای کروبی نیز گفت که ملاقات با اسماعیل دوستی به انتخاب آقای کروبی نبوده و ماموران امنیتی درباره آن تصمیم گرفتند.

با اینحال، علی مطهری این دیدارها را نشانه‌ باز شدن فضا برای محصوران می‌داند.

از سوی دیگر، محمد رضا تابش، نماینده مجلس، نیز روز یکشنبه ضمن تایید «گشایش‌های مختصر در مورد حصر» و افزایش ملاقات‌هایمیرحسین موسوی و مهدی کروبی، روزنامه فرهیختگان گفت که او و تعدادی از نمایندگان قرار است هفته آینده ملاقاتی را در این خصوص با رئیس قوه قضائیه داشته باشند.

میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی، رهبران معترضان سال ۱۳۸۸ از زمستان سال ۸۹ در حصر خانگی به سر می‌برند.