پنج سال از بازداشت خانگی میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی می‌گذرد
میرحسین موسوی، زهرا رهنورد، مهدی کروبی در حدود دو هزار روز است که در زندان خانگی به سر می‌برند.

زهرا رهنورد، یکی از رهبران جنبش اعتراضی موسوم به "جنبش سبز" که در حصر خانگی به سر می‌برد، از طریق فرزندانش پیام داده که " جز سربلندی کشور و آزادی و عدالت برای مردم" آرزویی ندارد.

در روزهای اخیر کاربران ایرانی شبکه‌های اجتماعی دو هزارمین روز حصر خانگی میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی رهبران جنبش اعتراضی پس از انتخابات ریاست جمهوری ۸۸ را یادآوری کرده‌اند.

وبسایت کلمه که نزدیک به خانواده میرحسین موسوی است و اخبار جنبش سبز را پوشش می‌دهد روز پنجشنبه ۱۴ مرداد گزارش داد که ملاقات هفتگی دختران موسوی و رهنورد برگزار شده و خانم رهنورد پس از اطلاع از فعالیت‌های صورت گرفته در شبکه‌های اجتماعی گفته است: " دو هزار روز گذشته، اما اگر دو هزار سال هم بگذرد جز سربلندی کشور و آزادی و عدالت برای مردم آرزویی نداریم."

بنا بر این گزارش، فرزندان موسوی و رهنورد گفته‌اند که روحیه پدر و مادرشان " بسیار خوب" بوده و در سلامت جسمی به سر می‌برند.

مهدی کروبی، میر حسین موسوی و زهرا رهنورد از بهمن ماه سال ۱۳۸۹ تاکنون در حصر خانگی به سر می برند و در مقاطعی سلامتی آنها با خطر جدی مواجه شده است.

تاکنون وعده‌های دولت حسن روحانی برای رفع حصر این سه تن محقق نشده است.

این سه تن برای اولین بار پس از حصر خانگی حاضر شدند تا در انتخابات هفتم اسفند ماه شرکت کنند. پیشتر برخی پیش بینی کرده بودند که با شرکت میرحسین موسوی و زهرا رهنورد در انتخابات اخیر، تغییرات مثبتی در وضعیت حصر خانگی آنها ایجاد شود.

اما آیت‌  اﻟله سیدعلی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در تیر ماه امسال تاکید کرد که موضعش درباره حوادث سال ۸۸ تغییری نکرده است.

آقای خامنه‌ای و نزدیکان او، اعتراضات به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ را "فتنه ۸۸" می‌نامند. رهبر جمهوری اسلامی پیشتر هم در واکنش به درخواست رفع حصر و محاکمه موسوی و کروبی، حصر آنان را "ملاطفت نظام" دانسته بود.