رئیس جمهوری ونزوئلا در دیدار با محمد بارکیندو دبیرکل اوپک
رئیس جمهوری ونزوئلا در دیدار با محمد بارکیندو دبیرکل اوپک

رئیس جمهوری ونزوئلا در آستانه نشست اوپک که پایان ماه نوامبر در وین برگزار می‌شود، ابراز امیدواری کرد که تصمیمی قطعی و محکمی در باره کاهش یا فریز تولید نفت گرفته شود. همزمان ایران در صدور نفت به هند از رقیب خود عربستان سعودی پیشی گرفت.

نیکولاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا در دیدار با محمد بارکیندو دبیرکل اوپک در کاراکاس گفت اعضای اوپک و غیر اوپک آماده‌اند با یک توافق لازم الاجرا تولید نفت را کاهش بدهند تا بتوان قیمت آن را دربازارها ی جهانی بالابرد: «درمیان اعضای اوپک برای برداشتن گام های مورد نیاز ما در ماه نوامبر اراده کافی وجود دارد تا بتوانیم به توافقی محکم برسیم که تولید را کاهش بدهد و برای ثبات بازار نفت و بازگرداندن قیمت‌ها به سطحی که سرمایه گذاری جایگزین را در سالهای آینده ممکن سازد به وجود بیاوریم.»

روسیه از تولید کنندگان عمده نفت که عضو اوپک نیست اعلام کرده است با هر توافقی در مورد ثابت نگهداشتن تولید نفت موافقت خواهد کرد.

 دبیرکل اوپک ضمن تایید نظرات رئیس جمهوری ونزوئلاگفت کاهش قیمت نفت نه تنها برای تولید کننده بلکه برای مصرف کننده نیز تاثیر منفی بر جا می‌گذارد.

وزیران عضو اوپک قرار است در ۳۰ نوامبر در وین گرد هم بیایند و در مورد کاهش یا دست کم ثابت نگاهداشتن تولید نفت به توافقی دست یابند که لازم الاجرا باشد.

پیش از برگزاری این نشست شماری از نمایندگان اوپک روز پنجشنبه در دوحه پایتخت قطر گرد آمدند تا دستور کار این نشست را تعیین کنند. اما به گزارش بلومبرگ نمایندگان ایران و عراق در نشست دوحه حضور ندارند.

امروز همچنین دیلی میل چاپ لندن گزارش داد ایران در صدور نفت به هند از رقیب خود عربستان سعودی پیشی گرفته است. ایران تا پیش از اعمال تحریم‌ها دومین صادر کننده نفت به هند بود اما این جایگاه در غیاب ایران به عراق رسید.

 دیلی میل می گوید در ماه گذشته ایران روزانه ۷۸۹ هزار بشکه نفت به هند صادر کرد در حالی که صادرات نفت عربستان ۶۹۷هزاربشکه بود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif