President of Venezuela visits Iran, Meets Rouhani, مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا در سفر به تهران با حسن روحانی دیدار کرد
President of Venezuela visits Iran, Meets Rouhani, مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا در سفر به تهران با حسن روحانی دیدار کرد

رئیس جمهوری جمهوری ونزوئلا در جریان سفر به چهار کشور نفتی منطقه، روز شنبه وارد تهران شد و با مقامات جمهوری اسلامی دیدار کرد.

نیکلاس مادورو، در جریان سفر به ایران، عربستان، قطر و آذربایجان، وارد تهران شد و با حسن روحانی رئیس جمهوری ایران دیدار کرد.

در این دیدار که پیش از اجلاس ماه آینده اوپک برگزار شد، آقای روحانی گفت که ایران از هر اقدامی در راستای ثبات بازار نفت، قیمت عادلانه و سهم منصفانه تولیدکنندگان حمایت می‌کند.

رئیس جمهوری ونزوئلا نیز گفت که برای تثبیت بهای ‏نفت باید سازوکارهای تازه‌ای اندیشیده شود.

آقای مادورو در سفر به تهران با آیت الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی نیز دیدار کرد. وی ماه گذشته در جریان اجلاس سران کشورهای غیرمتعهد نیز میزبان حسن روحانی بود.

کشورهای عضو اوپک از هنگام افت شدید قیمت نفت در سال ۲۰۱۴ در پی کسب توافقی برای کاهش یا تثبیت تولید و صادرات نفت بودند تا اینکه هفتم مهر ماه امسال در نشست غیررسمی در الجزایر بر سر کاهش ۷۰۰ هزار بشکه ای تولید نفت توافق کردند.

توافق اوپک در پی نرم شدن موضع عربستان در خصوص تولید نفت ایران صورت گرفت. ریاض قبلا گفته بود تنها زمانی تولید نفت خود را محدود می کند که تهران نیز تولید نفت خود را محدود کند. اما ایران گفته است تا زمانی که صادراتش به میزان پیش از تحریم ها باز نگردد، چنین کاری نخواهد کرد.

حال به نظر می رسد رئیس جمهوری ونزوئلا، که کشور در پی کاهش شدید قیمت نفت با بحران اقتصادی روبروست، قصد دارد با نزدیک کردن نظرات اعضای اوپک، مقدمات توافق در نشست آبان ماه در وین را فراهم کند و زمینه برای افزایش قیمت نفت ایجاد شود. 

خبرگزاری رویترز روز گذشته به نقل از نیکلاس مادورو در باکو و پس از دیدارهای با مقام های آذربایجانی نوشت که کشورهای عضو و غیرعضو اوپک به توافق برای تثبیت سقف تولید «بسیار نزدیک» شده اند.

 

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif