مذاکرات ایران و گروه کشورهای ۱+۵، برای رسیدن به توافقی جامع بر سر برنامه هسته‌ای ایران، روز چهارشنبه با دیدار محمد جواد ظریف و کاترین اشتون آغاز می‌شود.

خبرگزاری‌ها از ایران به نقل از عباس عراقچی، عضو ارشد تیم مذاکره کننده ایران، گزارش دادند که مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزیر امور خارجه ایران، روز چهارشنبه در یک ناهار کاری مشترک شرکت خواهند کرد.

پس از آن دیدارهای دوجانبه میان ایران و اعضای ۱+۵ برگزار شده و نشست رسمی ایران و ۱+۵ نیز در سطح وزیران امور خارجه، عصر پنج شنبه(۲۷ شهریورماه) برگزار می‌شود.

به گفته عراقچی، در این نشست‌های دوجانبه، درباره نحوه ادامه مذاکرات و نیز برگزاری نشست در سطح وزیران امورخارجه تصمیم گیری می‌شود. وزیران امور خارجه کشورهای مذاکره کننده، همزمان در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد شرکت میکنند.

این دور از گفت و گوها، هفتمین دور مذاکرات میان طرفین است که مذاکره کنندگان در آن تلاش می‌کنند اختلافات خود را برای رسیدن به یک توافق نهایی و جامع بر سر برنامه هسته‌ای ایران، حل کنند.

دور پیش مذاکرات که در وین برگزار شد، به دلیل اختلاف نظرهای عمیق بر سر مسایلی چون میزان و حجم غنی‌سازی اورانیوم ایران، طول مدت زمان توافق نهایی، راکتور آب سنگین اراک، تاسیسات فردو و نحوه برداشته شدن تحریم‌ها به نتیجه مشخصی نرسید. مذاکره کنندگان نگارش متن توافق جامع را آغاز کرده‌اند اما می‌گویند جای موارد اختلافی را در متن، خالی گذاشته‌اند.