عباس عراقچی و مجید تخت روانچی، معاونان وزیر امور خارجه ایران، برای ادامه گفتگوهای اتمی با نمایندگان شش قدرت جهانی به وین باز می گردند.

عباس عراقچی روز سه شنبه در تهران، یکی از مشکلات باقی مانده در نگارش متن توافق هسته‌ای را «همزمانی» لغو تحریم‌ها و اجرای تعهدات هسته‌ای ایران پس از دستیابی به توافق عنوان کرد.

به گزارش ایرنا، عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران با بیان اینکه ایران پیش از لغو تحریم‌ها تعهدات اتمی خود را به اجرا نمی‌گذارد گفت: «اینجا مشكلی به نام همزمانی وجود دارد كه کماکان در حال بررسی آن هستیم و یکی از پرانتزهای بسیار مهمی که هنوز باز مانده همین نکته‌ای است که آنچه از ترتیبات یا مقدمات فنی باید آماده سازی کنیم در مقایسه با مقدماتی که آنان باید فراهم کنند مقداری زمان بیشتر می‌برد. »

آقای عراقچی گفت که از روز اول اجرای توافق هسته‌ای، تمام تحریم‌های اقتصادی و مالی مربوط به موضوع هسته‌ای حذف می‌شود. او در عین حال توضیح داد: «ما در روزی که توافق صورت گیرد فرض کنیم دهم،‌ یازدهم یا دوازدهم تیر، آن روز توافق اجرایی هم نمی‌شود، یعنی توافق به دست می‌آید و ممكن است اعلام هم بشود كه توافق شده است اما همان روز اجرا نمی‌شود، علت آن هم این است که برخی مراحل فنی و حقوقی باید طی شود و مجالس کشورهای مذاکره کننده ممکن است بخواهند مروری بر توافق داشته باشند. »

آقای عراقچی، با مفید و رو به جلو خواندن آخرین دور گفت و گوها که در وین برگزار شد، گفت که مذاکره کنندگان ایران سه‌شنبه شب، ۲۶ خرداد به محل مذاکرات رفته و تا ۱۰ تیرماه، پایان مهلت دستیابی به توافق به ایران باز نخواهند گشت.

او اضافه کرد: «احتمالاً تعدادی از اختلافات که مقداری کلیدی و اساسی‌تر است برای روزهای آخر می‌ماند تا وزرا ملحق شوند و در سطح آنان تصمیم گیری شود.»

مذاکره‌کنندگان ایران و کشورهای ۱+۵ در تلاش هستند تا پایان ماه جاری میلادی نگارش متن توافق هسته‌ای جامع را پایان دهند، در این بین گفته می‌شود زمانبندی لغو تحریم‌ها و اجرای تعهدات ایران از موارد اختلاف بین مذاکره کنندگان است.

همزمان، موضوع دسترسی بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به مراکز غیرهسته‌ای نظیر مراکز نظامی، که در اجرای پروتکل الحاقی از سوی ایران امکان پذیر خواهد شد، انتقادات شدیدی را در ایران نسبت به مذاکره کنندگان بر انگیخته است.