بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران
بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران گفت مقداری از آب سنگین تولید داخل به عمان منتقل شده است.

بهروز کمالوندی به خبرگزاری ایسنا گفت که انتقال آب سنگین ایران به عمان جنبه تجاری دارد و با توجه به «پیشرفت مذاکرات با خریداران خارجی» مقادیر بیشتری به تناسب به عمان منتقل خواهد شد.

انتشار خبر انتقال آب سنگین ایران به عمان در حالی است که یوکیا آمانو، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرد ذخایر آب سنگین ایران برای دومین بار از حد مجاز تعیین شده در توافق هسته‌ای فراتر رفته است.

یوکیا آمانو در گزارش هفته گذشته خود گفت که ایران در نظر دارد بخشی از آب سنگین تولیدی خود را به خارج از کشور بفرستد تا بار دیگر میزان آن به زیر سقف مجاز برسد اما برای جلوگیری از خدشه ‌دار شدن اعتماد به ایران، مهم است که این ماجرا تکرار نشود.

بر اساس برجام، ذخیره آب سنگین ایران باید حداکثر ۱۳۰ تن و ذخیره اورانیوم غنی شده با خلوص پایین نیز باید کمتر از ۳۰۰ کیلوگرم باشد. اما خبرگزاری آسوشیتدپرس در آبان ماه گزارش داد که ذخیره آب سنگین تولیدی ایران تنها به میزان ناچیز ۱۰۰ کیلوگرم، از حد مجاز فراتر رفته است.

بر اساس برجام ایران می‌تواند مازاد آب سنگین تولید شده خود را به دیگر کشورها بفروشد. به نوشته ایسنا، تاکنون ایران ۳۲ تن آب‌سنگین به آمریکا و ۳۸ تن نیز به روسیه فروخته است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif