آقای روحانی در ایام تبلیغات انتخابات، شجریان را سفیر فرهنگی ایران نامیده بود.
محمدرضا شجریان

یک مقام صدا و سیمای جمهوری اسلامی در واکنش به درخواستها برای پخش ربنای شجریان از رادیو و تلویزیون در ماه رمضان چند شرط برای این اقدام تعیین کرد.

مرتضی میرباقری، معاون صدا و سیما روز چهارشنبه دهم خرداد به خبرگزاری ایسنا دلیل پخش نشدن دعای ربنا با صدای محمد رضا شجریان، استاد آواز ایران را اقدامات خود آقای شجریان دانست.

او گفت: « اگر از سوی ایشان احترام به انقلاب، احترام به آزادی،‌ امنیت و حاکمیت ابراز شود، هیچ منعی برای پخش این دعا وجود ندارد.»

او گفت که آقای شجریان به دلیل «حضور در جریان فتنه ۸۸» مرتکب اشتباه شد.

این سخنان در حالیست که محمدجواد لاریجانی، عضو شورای نظارت بر صدا و سیما، روز یکشنبه در پاسخ به نامه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که خواستار پخش دعای ربنا شده بود، پخش این دعا با صدای شجریان از صدا و سیما را «خلاف موازین شرع» دانسته بود.

آقای لاریجانی در پاسخ خود آورده بود: «از آنجا که موضوع دفاع از ایشان یک مناقشه سیاسی شده است، لذا در تلاوت مذکور توجه به آیت تحت‌الشعاع قرار می‌گیرد و این امر خلاف موازین شرعی تلاوت است.»

او در ادامه از آقای صالحی امیری خواسته است که قطعات آوازی دیگری از محمد رضا شجریان را برای پخش مطرح کند.

درباره محمدرضا شجریان بخوانید:

انتشار تازه ترین عکس استاد شجریان؛ «حال او رو به بهبود است»

این پاسخ آقای لاریجانی انتقاد بسیاری از کارشناسان را در پی داشت از جمله مدیر خانه موسیقی گفت که با این استدلال، اذان موذن‌زاده نیز نباید از رادیو و تلویزیون پخش شود.

شجریان، حوادث ۸۸ و ربنا

دعای ربنا با صدای محمدرضا شجریان، استاد آواز ایران، از سال ۱۳۵۸ تا سال ۱۳۸۸ هر سال در ماه رمضان از صدا و سیما پخش می‌شد.

در آن سال، به دنبال اعترض‌های خیابانی به نتایج انتخابات ریاست جمهوری، شجریان در انتقاد از سرکوب اعتراض‌ها ترانه «تفنگت را زمین بگذار» را در پی کشته شدن چند نفر از معترضان به ضرب گلوله، در فضای مجازی منتشر کرد.

او همچنین به صدا و سیما به دلیل پخش بدون اجازه برخی از ترانه‌هایش اعتراض کرد.

شجریان ۲۷ خرداد ۱۳۸۸ در نامه‌ای به عزت الله ضرغامی، رئیس وقت صدا و سیما، از او خواست پخش ترانه‌هایش از رادیو و تلویزیون رسمی ایران متوقف شود. او در آن نامه نوشته بود که ترانه «ایران ای سرای امید» مربوط به شرایط روزهای اول انقلاب است و ربطی به این روزها ندارد.

صدا و سیما آن ترانه را در تصاویری تبلیغاتی از صحنه‌های رای دادن مردم در انتخابات سال ۸۸ پخش می‌کرد. شجریان چندی بعد اعلام کرد به دلیل تداوم پخش آثارش از صدا وسیما، موضوع پخش نشدن این آثار را از طریق مراجع قانونی پیگیری می‌کند. او البته گفته بود که قطعه ربنا، دعای مربوط به ماه رمضان، جزو این ممنوعیت نیست. البته صدا و سیما از آن پس، دعای ربنا با صدای شجریان را پخش نکرد.

حال معاون صدا و سیما پخش دعای ربنای شجریان را در گرو ابراز احترام او به «انقلاب، حاکمیت و امنیت» دانسته است.