بقایای موشک قیام، ساخت ایران، که توسط حوثی های یمن شلیک شده بود، در یک مرکز نظامی در واشنگتن به نمایش گذاشته شد.
بقایای موشک قیام، ساخت ایران، که توسط حوثی های یمن شلیک شده بود، در یک مرکز نظامی در واشنگتن به نمایش گذاشته شد.

در حالیکه کشورهای اروپایی در بیانیه اخیر خود از تداوم برنامه موشکی بالیستیک ایران ابراز نگرانی کردند، وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی برنامه موشکی ایران را «فعالیت دفاعی» و «بازدارنده» ایران نامید.

وزارت امور خارجه ایران روز سه شنبه ۱۶ بهمن در واکنش به بخشی از بیانیه روز دوشنبه اتحادیه اروپا اعلام کرد که برنامه موشکی ایران صرفا دفاعی بوده و قابل مذاکره نیست.

اتحادیه اروپا بیانیه جدیدی موسوم به «جمع‌بندی درباره ایران» در بند ۹ این بیانیه نوشت: «اتحادیه اروپا از فعالیت ها و برنامه موشک بالیستیک ایران به شدت نگران است و از تهران توقف آن را خواستار است. آزمایش های موشکی ایران در تناقض با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت درباره برجام است. از جمهوری اسلامی ایران می‌خواهیم که به طور کامل به این قطعنامه احترام بگذارد. همچنین ایران ارسال تجهیزات برای گروه های شورشی منطقه را متوقف کند.»

ادعای دفاعی بودن برنامه موشکی ایران در حالیست که کشورهای منطقه و قدرت‌های جهانی همواره به آزمایش موشک‌های بالیستیک جدید توسط ایران با برد بالاتر از کشورهای منطقه، نوشتن شعار علیه کشورهایی چون اسرائیل روی موشک ها و برنامه دستیابی به موشک ماهواره بر، که امکان تبدیل شدن به موشک قاره پیما را دارد، اعتراض کرده اند.

نیکی هیلی سفیر ایالات متحده در سازمان ملل متحد در نشست خبری در مقر «آژانس اطلاعات وزارت دفاع ایالات متحده» - ۲۳ آذر ۱۳۹۶
نیکی هیلی: ایران پشت توافق اتمی پنهان شده و به اقدامات خود ادامه می‌دهد
سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد با بیان این که شورشیان حوثی مورد حمایت ایران در یمن قصد حمله به یک فرودگاه غیرنظامی در یکی از کشورهای گروه۲۰ را با استفاده از موشکی ایرانی داشتند، گفت بقایای موشکی که اینجا به نمایش گذاشته شده است، اثر انگشت ایران را بر خود دارد.

​​

ایالات متحده می گوید جمهوری اسلامی بزرگترین دولت حامی تروریسم است، برنامه موشک بالیستیک خود را برخلاف قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ادامه می دهد و عامل بی‌ثباتی در خاورمیانه است.

در پشت سر نماینده ویژه وزارت خارجه ایالات متحده در امور ایران تجهیزات ارسالی ایران برای گروه های شورشی به نمایش در آمده بود.
برایان هوک: خامنه‌‎‎ای باید تصمیم بگیرد که عنوان بزرگترین حامی تروریسم را از روی ایران بردارد
برایان هوک نماینده ویژه وزارت خارجه ایالات متحده روز پنجشنبه گفت که این برعهده رهبر جمهوری اسلامی ایران است که عنوان «بزرگترین دولت حامی تروریسم» را از ایران بردارد و به نفع مردم ایران اقدام کند.

​​

آزمایش‌های موشکی ایران پیش از این نیز با واکنش کشورهای غربی مواجه شده بود و آن‌ها بارها از جمهوری اسلامی خواسته بودند تولید و آزمایش این موشک‌ها را متوقف کند.

ایران طی سال‌های اخیر دست به انجام آزمایش‌های موشکی زده است که روی برخی از آن‌ها به زبان‌های مختلف (از جمله عبری) شعار «نابودی اسرائیل» نقش بسته بود.

وزیر خارجه آمریکا یکم خرداد با اعلام راهبرد جدید آمریکا در قبال ایران، ۱۲ شرط ایالات متحده برای توافق با جمهوری اسلامی را برشمرد که در واقع فهرست خواسته‌های ایالات متحده از جمهوری اسلامی یا به عبارتی جزئیات تغییر رفتار رژیم ایران است.

برخی از این شروط شامل توقف حمایت از تروریسم و خودداری از اقدامات مخرب در منطقه نظیر حمایت از حزب الله لبنان و دخالت در کشورهای منطقه است.