یکی از آزمایش های موشکی ایران که اسفند ماه گذشته انجام شد.
یکی از آزمایش های موشکی ایران که اسفند ماه گذشته انجام شد.

وزارت امور خارجه ایران نگرانی از برنامه موشکی جمهوری اسلامی، که در بیانیه پایانی نشست سران ناتو عنوان شده را بی اساس دانست.

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز دوشنبه ۲۱ تیر ماه با اشاره به بیانیه پایانی نشست سران ناتو(سازمان پيمان آتلانتیک شمالی) درباره برنامه موشکی ایران، این نگرانی ها را مردود دانست و اعلام کرد که برنامه موشكی ايران ارتباطی با برجام و مذاكرات هسته‌ای ندارد و ناقض قطعنامه ٢٢٣١ نيز نیست.

سران ناتو در بیانیه پایانی نشست خود در پایتخت لهستان بر نگرانی شدید از برنامه موشکی ایران تاکید کردند. در این بیانیه آمده است که برنامه موشکی ایران با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت که پس از توافق هسته ای ایران با قدرت‌های جهانی به تصویب رسید، همخوانی ندارد.

پیش از صدور بیانیه ناتو، بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل و آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان نیز از برنامه موشکی ایران انتقاد کردند.

دبیر کل سازمان ملل متحد به تازگی گزارشی محرمانه درباره اجرای قطعنامه شورای امنیت پس از توافق برجام تهیه کرده که در آن آزمایش‌های موشکی ایران پس از برجام خلاف روح این توافق خوانده شده است.

خانم مرکل نیز پنجشنبه گذشته در سخنانی در پارلمان آلمان با استناد به گزارش منابع اطلاعاتی این کشور گفت که ایران مقررات ممنوعیت توسعه موشکی شورای امنیت سازمان ملل را نقض کرده است.

این انتقادات موجب شد تا علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران اعلام کند که احتمالات توطئه‌ای در حال شکل گیری است.

قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ایران را از آزمایش و ساخت موشک‌های بالستیک که قابلیت حمل کلاهک هسته ای دارند، منع کرده است.

ایران پس از توافق هسته‌ای بارها آزمایش های موشکی انجام داده و اعلام کرده که چون این موشکها قابلیت حمل کلاهک هسته ای را ندارند، قطعنامه سازمان ملل نقض نشده است. با این حال، قدرتهای جهانی طی ماههای اخیر بارها آزمایش‌های موشکی را مغایر با برجام و قطعنامه شورای امنیت دانسته اند هر چند که آن را کاملا نقض نکرده باشد.