در حالیکه دولت ایران تلاش می‌کند با جذب سرمایه‌گذاری خارجی، بخش‌های مختلف راکد مانده اقتصادی از جمله معادن را فعال کند، خبرگزاری رویترز بهره برداری از معادن فلزات در ایران را نیازمند رفع موانع اداری و صرف زمان طولانی دانسته است.

ذخائر غنی مس، روی، طلا و معادن دیگر، از جذابیت‌های ایران برای سرمایه گذران خارجی و حضور آنان در پی لغو تحریم‌ها به شمار می‌رود اما خبرگزاری رویترز با اشاره به گفته‌های کارشناسان و اقتصاددانان نوشته است که بهره‌برداری از این ذخائر، هم به زمانی نسبتا طولانی نیاز دارد و هم مستلزم برطرف ساختن بسیاری از موانع و مشکلات اداری است.

افت قیمت فلزات و بی‌اعتمادی به سیاست‌های دولتی در ایران که عملا به بهره‌برداری از تمامی معادن مربوط می‌شود، به گزارش این خبرگزاری، دو عامل بازدارنده برای حضور سریع سرمایه گذاران خارجی در بخش معادن در ایران است.

با اینحال هم اکنون توافق‌هایی در چند مورد به عمل آمده و چند شرکت دیگر نیز امکان سرمایه گذاری در این بخش را بررسی می‌کنند.

ایران پیشتر گفته است برای بهره‌برداری از ذخائر معدنی خود دست کم به بیست میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی نیاز دارد.

تحریم‌های بین‌المللی علیه برنامه هسته‌ای ایران، کشور را با رکود اقتصادی بی‌سابقه، رشد بیکاری و رشد اقتصادی منفی روبرو کرد اما با روی کار آمدن دولت حسن روحانی، او وعده داد که با توافق هسته‌ای و لغو تحریم‌های ایران سرمایه‌گذاری خارجی در ایران را ممکن کند. دولت سرمایه‌گذاری خارجی برای به حرکت در آوردن بخش‌های مختلف اقتصاد ایران را مهمترین راهکار برای کاهش بیکاری می‌داند.