یک عضو شورای شهر تهران افشا کرد که بنا به گزارش سازمان بازرسی کل کشور، شرکت بهره‌برداری متروی تهران در سال‌های ۹۱ و ۹۲، چهار هزار و دویست نفر از نیروهای «منتسب به افراد خاص» را جذب کرده است.

رحمت‌ الله حافظی، رئیس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای شهر تهران در جلسه غیرعلنی روز دوشنبه ۹ اسفند نسبت به افزایش قیمت بلیط متروی تهران اعتراض کرد و خواستار رسیدگی به تخلفات صورت گرفته در متروی تهران شد.

مهدی چمران، رئیس شورای شهر با پذیرش تخلف صورت گرفته، عنوان کرد که «شهردار اشتباه کرده» اما «حالا این چه ضرری داره؟».

آقای حافظی جزئیاتی از تخلف صورت گرفته را در کانال تلگرامی خود منتشر کرده و فایل صوتی مجادله چمران و حافظی نیز به شبکه‌های اجتماعی راه یافته است.

این عضو شورای شهر تهران می‌گوید که ۴۰۰ نفر از ۴۲۰۰ نفر نیروی مازاد جذب شده، بالای ۴۰ سال سن دارند که مدرک تحصیلی ۵۰ درصد این افراد زیر دیپلم است. همچنین ۳۰ درصد مدرک زیر پنجم ابتدایی دارند و یا بیسواد هستند.

میزان حقوق و اضافه کاری این افراد از حدود ۴ میلیارد تومان در سال ۹۰ با ۲۷۵ درصد افزایش، به حدود ۱۵ میلیارد تومان در سال ۹۲ رسیده است. چنان چه سرانه حقوق این دسته بین ۹ تا ۱۱ میلیون تومان بوده است.

یک نکته مهم دیگر اینکه ۳۰۰ نفر از نیروهای شرکت بهره برداری مترو «منتسب به افراد خاص» هستند که در گزارش سازمان بازرسی کل کشور نام آنها ذکر شده است.

در فایل صوتی منتشر شده، رحمت الله حافظی اشاره می‌کند که در بین استخدام‌های غیرمجاز، «مداحان» هم حضور داشته‌اند.

پیش از این روزنامه شرق هم در دی ماه ۱۳۹۴ گزارش داده بود که دوهزار و ٧١٥ نیروی زن و مرد در سال ٩٢ (سال انتخابات ریاست جمهوری) «بدون آزمون استخدامی و با روندی سلیقه‌ای» جذب متروی تهران شده‌اند.

بنا بر این گزارش، علی‌محمد قلی‌ها در سال ۱۳۹۰ بدون هیچ گونه سابقه‌ای مرتبط با مترو مدیرعامل شرکت بهره‌برداری مترو شد و در مدت باقیمانده تا انتخابات ریاست جمهوری که قالیباف هم در آن کاندیدا بود، کار استخدام نیروهای غیرمتخصص را آغاز کرد.

آقای قلی‌ها از بستگان «حاج منصور ارضی» یکی از مداحان پرنفوذ و نزدیک به رهبری است. به این ترتیب تعداد زیادی از مداحان به استخدام شرکت مترو درمی‌آیند.

تابستان امسال نیز اسناد تخفیف ویژه شهرداری تهران برای خرید املاک گران قیمت شمال شهر به برخی مدیران شهرداری و اعضای شورای شهر که همسو با محمدباقر قالیباف هستند، باعث جنجال خبری فراوان شد.

اما در نهایت با وجود این که شخص قالیباف، وقوع «تخلف» را تایید کرد اما روزنامه‌نگار افشاکننده این اسناد بازداشت شد و قوه قضائیه تهدید کرد با رسانه‌های افشاکننده این اسناد برخورد می‌کند.

در اسناد منتشر شده سازمان بازرسی کل کشور آمده بود که شهرداری تهران املاکی را به برخی افراد از جمله اعضای شورای شهر، کارکنان قوه قضائیه، خبرنگاران صداوسیما و مدیران شهرداری با تخفیف ۵۰ درصدی واگذار کرده است. به گفته یکی از اعضای شورای شهر، این تخفیف‌ها رقمی بیش از دو هزار میلیارد تومان می‌شود.

 

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif