یاشار سلطانی روزنامه نگار ایرانی و مدیر مسئول سایت معماری نیوز
یاشار سلطانی روزنامه نگار ایرانی و مدیر مسئول سایت معماری نیوز

صدها روزنامه نگار در ایران در نامه ای سرگشاده خطاب به مسئولان قضایی، خواستار آزادی یاشار سلطانی تا هنگام رسیدگی به پرونده و اثبات جرم او شدند.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، بیش از ۷۰۰ روزنامه نگار روز یکشنبه دوم آبان با انتشار این نامه، آزادی یاشار سلطانی، مدیر سایت معماری نیوز را موجب آزادی خاطر روزنامه نگاران در تلاش آنها برای شفاف سازی دانستند.

در بخشی از نامه آمده است که روزنامه نگاران در تلاش برای مبارزه با فساد به فضای باز نیاز دارند تا بدون ترس از هر گونه برخورد سلبی، به کنکاش بپردازند و لازمه «این بی‌باکی و جسارت انقلابی» روزنامه نگاران آن است که مطبوعات «در حیطه مبارزه با فساد به عنوان معتمد پذیرفته شوند.»

روزنامه نگاران با اشاره به دستگیری مدیر سایت معماری نیوز در جریان افشای موضوع واگذاری املاک شهرداری تهران، اعلام کردند که آقای سلطانی «آگاهی‌بخشی به مردم و اطلاع‌رسانی» را وظیفه خود می‌دانست. از این رو از قوه قضائیه خواستند که تا زمان اثبات ادعای شاکیان، «یاشار سلطانی با راهکارهای قانونی آزاد شود و چنانچه اطلاع‌رسانی او پس از بررسی‌های لازم در محاکم حقوقی خلاف واقع تشخیص داده شد، با وی به عنوان نشر اکاذیب و افترا برخورد قضایی صورت پذیرد.»

پیشتر تعدادی از تشکل‌های دانشجویی ایران نیز خواستار آزادی یاشار سلطانی شده بودند.

مدیر مسئول معماری نیوز پس از آن بازداشت شد که این وبسایت نامه‌ سازمان بازرسی کل کشور به شهرداری تهران را که در آن درباره واگذاری املاک شهرداری به برخی اشخاص توضیح خواسته شده بود، منتشر کرد.

انتشار این نامه‌ واکنش تند برخی از اعضای شورای شهر را که نام آنها در نامه آمده بود، در پی داشت. در این نامه قید شده بود که شهرداری تهران املاکی را به برخی افراد از جمله برای اعضای شورای شهر، کارکنان قوه قضائیه، خبرنگاران و مدیران شهرداری با تخفیف پنجاه درصدی واگذار کرده است. به گفته یکی از اعضای شورای شهر، این تخفیف‌ها رقمی بیش از دو هزار میلیارد تومان را شامل می‌شود.

در پی انتشار نامه سازمان بازرسی، این سازمان اعلام کرد که آن نامه محرمانه بود و نباید رسانه‌ای می‌شد، شهردار تهران و چند عضو شورای‌شهر نیز از سایت معماری نیوز به دلیل انتشار آن نامه شکایت کردند. 

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif