ساختمان سفارت ایران در شهر کویت

دولت کویت روز پنجشنبه اعلام کرد ضمن تعطیلی برخی دفاتر نظامی و  فرهنگی ایران، ۱۵ دیپلمات جمهوری اسلامی ایران را از این کشور اخراج کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، شیخ محمد المبارک الصباح،‌ وزیر موقت اطلاعات کویت روز پنجشنبه ۲۹ تیرماه، گفت این اقدامات مربوط به حکم سال گذشته یک دادگاه است.

با این حال به نظر می رسد اقدامات کویت در ادامه تنش و محدودیت کشورهای عربی از جمله عربستان با ایران باشد. وزیر اطلاعات کویت توضیح داده که دولت این کشور تصمیم به انجام «اقداماتی» علیه ایران گرفته است.

برخی رسانه ها صبح پنجشنبه خبر دادند که کویت از ایران خواسته تعداد دیپلمات های خود را از ۱۹ نفر به ۴ نفر کاهش دهد.

این امیرنشین همچنین دفتر رایزن فرهنگی و دفتر وابسته نظامی ایران در کویت را تعطیل کرد و به دیپلمات های ایرانی ۴۵ روز فرصت داده تا خاک این کشور را ترک کنند.

اقدام روز پنجشنبه کویت، همزمان با برگزاری دادگاه تعدادی از شهروندان شیعه این کشور به اتهام ارتباط با ایران شده است.

روز چهارشنبه ۲۶ تیر دادگاه کویت گروه موسوم به «هسته عبدلی» که یک گروه شیعه است را متهم کرد که از ایران آموزش نظامی دریافت می کنند و در این کشور به گردآوری و ارسال اطلاعات برای ایران و حزب الله لبنان مشغول هستند.

اعضای گروه عبدلی دو سال پیش در یک عملیات نیروهای امنیتی کویت بازداشت شدند و از آنها اسلحه، مهمات و مواد منفجره کشف شد.

ایران همان زمان هرگونه ارتباط با شیعیان کویت را رد کرد اما دادگاه به تازگی اعلام کرد که «حسن حاجیه» از اعضای ارشد هسته عبدلی، با «عبدالرضا دهقان» کارمند سفارت جمهوری اسلامی ایران در کویت ارتباط مستقیم داشته است.

با اینکه ایران و عربستان از دوسال پیش ارتباط خود را قطع کرده اند، اما کویت موضع ملایم تری نسبت به جمهوری اسلامی ایران داشت. با اینحال در هفته های اخیر و پس از قطع رابطه عربستان و متحدانش با قطر، موضوع حمایت ایران از گروه های شیعه در کشور های خاورمیانه مورد توجه قرار گرفته است.

در آمریکا وزیر خارجه ایالات متحده در دو ماه اخیر، بارها نسبت به اقدامات بی ثبات کننده تهران هشدار داده است.

به گفته رکس تیلرسون، ایران با حمایت از گروههای شیعه و تروریستی همچون حماس و حزب الله، به بی ثباتی در خاورمیانه کمک می کند.

در حال حاضر شیعیان حوثی در یمن و همچنین شیعیان بحرین از حمایت مستقیم تهران برخوردارند. آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران بارها حمایت خود را از شیعیان منطقه اعلام کرده و در دو سال اخیر چند بار محموله های ارسال سلاح و مهمات ایران به این گروه ها از سوی کشورهای همسایه ایران ضبط شده است.