علی خسرجی (راست) و هدایت عبدالله‌پور دو نفر از این چهارنفر محکوم به اعدام هستند.
علی خسرجی (راست) و هدایت عبدالله‌پور دو نفر از این چهارنفر محکوم به اعدام هستند.

سازمان عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه‌ای نسبت به بی‌خبری از وضعیت و محل نگهداری چهار زندانی محکوم به اعدام در زندان‌های ایران ابراز نگرانی کرد.

سازمان عفو بین‌الملل روز سه‌شنبه ۲۳ اردیبهشت با انتشار این بیانیه از مقامات جمهوری اسلامی خواست که بی‌درنگ سرنوشت و محل نگهداری سه زندانی عرب ایرانی به نام‌های حسین سیلاوی، علی خسرجی، و ناصر خفاجیان (که نام خانوادگی او به صورت «خفاجی» هم ثبت شده است)، و یک زندانی کُرد ایرانی به نام هدایت عبدالله‌پور را روشن کنند. به نوشته سازمان عفو بین‌الملل این چهار نفر همگی در صف اعدام قرار گرفته‌اند.

به گفته این نهاد حقوق بشری، امتناع مقامات از ارائه اطلاعات به خانواده‌های این چهار زندانی در خصوص سرنوشت و محل نگهداری‌شان به نگرانی‌ها در مورد شکنجه یا اعدام مخفیانه این زندانیان دامن زده است. سازمان عفو بین‌الملل این مخفی‌کاری را «عملی بی‌رحمانه، غیرانسانی، و مصداق ناپدیدسازی قهری، که طبق قوانین بین المللی جرم محسوب می‌شود» دانسته است.

سازمان عفو بین‌الملل پس از سرکوب اعتراضات اخیر زندانیان در زندان شیبان اهواز، که در پی شیوع ویروس کرونا و کوتاهی مسئولان در این زندان صورت گرفته بود، با انتشار فراخوانی به نقل از خانواده زندانیان اعلام کرده بود که مقامات آن زندان از تاریخ ۱۲ فروردین ده‌ها زندانی، از جمله حسین سیلاوی، علی خسرجی، و ناصر خفاجی را به مکان نامعلومی منتقل کرده‌اند و در حال حاضر هیچ اطلاعاتی از سرنوشت و محل نگهداری این افراد در دست نیست.

تصویر گروهی از زندانیان عرب اهواز در زندان شیبان
سازمان عفو بین‌الملل نسبت به وضعیت زندانیان عرب اهوازی در زندان شیبان واکنش نشان داد
سازمان عفو بین‌الملل با انتشار فراخوانی نسبت به وضعیت زندانیان عرب اهوازی در بند ۵ زندان شیبان واکنش نشان داد و از مقامات ایران خواست تمام زندانیان عقیدتی از جمله محمدعلى عمورى، جابر آلبوشوکه، و مختار آلبوشوکه را آزاد کنند.

به گزارش این سازمان هدایت عبدالله‌پور نیز از ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ قهرا ناپدید شده و از مکان معمول خود در زندان به مکان‌ نامعلومی منتقل شده‌ است.

با شیوع ویروس کرونا و گسترش آن در زندان‌های ایران، برخی از زندانیان در زندان‌های مختلف ایران از جمله مهاباد، عادل آباد شیراز، زندان سپیدار اهواز، زندان‌های الیگودرز، تبریز، سقز، و همدان در واکنش به کوتاهی مسئولان در این زندان‌ها دست به اعتراض زدند؛ اعتراضاتی که با سرکوب خشونت‌بار زندانیان توسط مقامات زندان همراه بوده است.

خشونت‌ و سرکوبی که با اعدام برخی از زندانیان از جمله شایان سعیدپور، کودک‌مجرم زندانی در زندان سقز و یا کشته شدن کودک‌مجرم زندانی دیگری به نام دانیال زین‌العابدینی، بر اثر شکنجه روبرو بوده است.

دانیال زین‌العابدینی (راست) و شایان سعیدپور
کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل اعدام «کودک مجرمین» در ایران را محکوم کرد
میشل باچله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، با انتشار بیانیه‌ای اعدام «کودک مجرمین» در ایران را محکوم کرد.

سازمان عفو بین‌الملل در این بیانیه همچنین ضمن درخواست مشخص شدن محل نگهداری این زندانیان از مقامات ایرانی خواست هرگونه برنامه برای اجرای اعدام آن‌ها را متوقف کنند،‌ پرونده‌های آن‌ها را مورد بازبینی قرار دهند، و سریعا تحمیل درد و رنج بیشتر به خانواده‌های این زندانیان را متوقف کنند.

مایک پمپئو: اصل بشردوستی حکم می‌‌کند که ایران تمامی افرادی که ناعادلانه زندانی شده‌اند را آزاد کند
مایک پمپئو: اصل بشردوستی حکم می‌‌کند که ایران تمامی افرادی که ناعادلانه زندانی شده‌اند را آزاد کند

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، پیش از این روز چهارشنبه ۶ فروردین ماه در یک کنفرانس خبری گفت: «ما نه تنها از سوریه، که از جمهوری اسلامی ایران هم خواسته‌ایم در این شرایط نه تنها شهروندان آمریکایی، بلکه تمامی کسانی که ناعادلانه به زندان افتاده‌اند را آزاد کند. این اقدامی بشردوستانه است و گذشته از این‌که این افراد غیرقانونی به زندان افتاده‌اند، در این شرایط اصل بشردوستی حکم می‌کند که از زندان آزاد شوند.»