اسماعیل بخشی و سیپده قلیان

در پی تداوم بازداشت اسماعیل بخشی، کارگر نیشکر هفت تپه و سپیده قلیان، فعال مدنی، عفو بین الملل طی بیانیه ای هشدار داد که این افراد در خطر شکنجه قرار دارند.

عفو بین‌الملل در این بیانیه که سه شنبه ۹ بهمن منتشر کرده، خواستار اقدام فوری برای مقابله با خطر جدی شکنجه علیه این دو نفر شده است.

سازمان عفو بین‌الملل از با اعلام اینکه مقام های ایران باید فورا اسماعیل بخشی و سپیده قلیان را آزاد کنند، آورده است که این دو تنها به دلیل تلاش مسالمت آمیز در دفاع از حقوق کارگران بازداشت شده‌اند.

اسماعیل بخشی و سپیده قلیان در پی اعتراض های کارگران نیشکر هفت تپه به پرداخت نشدن مطالباتشان، بازداشت شدند.

آقای بخشی پس از آزادی اعلام کرد که توسط ماموران شکنجه شده و تا سر حد مرگ کتک خورده است.

مقام های جمهوری اسلامی ادعای او را رد کردند، اما سپیده قلیان که همراه او بازداشت شده بود گفت که حاضر است در تایید ادعای شکنجه اسماعیل بخشی شهادت بدهد.

در پی آن، تلویزیون دولتی ایران فیلمی درباره اعترافات اسماعیل بخشی و سپیده قلیان در دوران بازداشت را منتشر کرد. این اقدام با واکنش تند کاربران در شبکه های اجتماعی مواجه شد و بسیاری آن را دلیل اثبات شکنجه دانستند.

آقای بخشی و خانم قلیان در اول بهمن ماه بار دیگر بازداشت شدند.

پیش از واکنش عفو بین الملل به بازداشت دوباره این دو تن، فدراسیون جهانی کارگران حمل و نقل در اتحادیه‌های کارگری صنعت ترابری جهان در نامه ای به حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، نگرانی خود را از رفتار جمهوری اسلامی نسبت به کارگران ابراز کرده و با اشاره به ضرب و شتم و شکنجه اسماعیل بخشی و سپیده قلیان، خواستار توقف شکنجه علیه کارگران زندانی شده بود.