موسوی، کروبی رهنورد از بهمن ۱۳۸۹ در بازداشت خانگی هستند.
مهدی کروبی، زهرا رهنورد، میرحسین موسوی

نهاد بین المللی دیده‌بان حقوق بشر با انتشار گزارشی نسبت به وضعیت سلامتی رهبران معترضان سال ۸۸ در حصر ابراز نگرانی کرد و از حسن روحانی خواست که به وعده خود مبنی بر رفع حصر عمل کند.

این سازمان بین‌المللی مدافع حقوق بشر در گزارشی که روز چهارشنبه ۱۱ مرداد در وبسایت خود منتشر کرد با اشاره به اینکه وضعیت سلامتی میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی در حصر خانگی به شدت افت کرده است، نوشت: «مقامات ایران باید فوراً دسترسی بدون محدودیت آنها را به مراقبت درمانی کافی فراهم کنند.»

سارا لی ویتسون، مدیر بخش خاورمیانه‌ی دیده‌بان حقوق بشر، در این باره گفت «مقامات ایران بدون حکم قضایی یا حتی تظاهر به دادرسی عادلانه، موسوی، کروبی، و رهنورد را به مدت شش سال از اساسی‌ترین حقوقشان محروم کرده‌اند».

او اضافه کرد: «مقامات ایران باید ممانعت از مراقبت از موسوی و کروبی را متوقف کنند، دسترسی فوری به امکانات پزشک متخصص برای آنها فراهم کنند، و حصر خانگی آنها را پایان بدهند.»

گزارش دیده بان حقوق بشر پس از آن منتشر شده است که دختران میرحسین موسوی از افت شدید وضعیت عمومی سلامتی او خبر داده و اعلام کردند که او دچار سرگیجه و نوسان شدید فشار خون است.

به گفته فرزندان آقای موسوی، مسئولان امنیتی توجهی به مشکلات جسمی او نمی‌کنند.

طی روزهای گذشته نیز مهدی کروبی به دلیل ناراحتی قلبی در بیمارستان بستری شد اما پیش از بهبود کامل به حصر خانگی باز گردانده شد. ماموران امنیتی تنها پس از اعتراض شدید اعضای خانواده آقای کروبی و انتشار آن در رسانه‌ها حاضر به بازگرداندن او به بیمارستان قلب و ادامه درمان او شدند.

دیده بان حقوق بشر حصر خانگی آقایان موسوی و کروبی و خانم رهنورد را بدون محاکمه و تشریفات قضایی، غیرقانونی دانسته و خواستار پایان آن پس از شش وسال نیم شد.

خانم ویتسون در این باره گفت: «همزمان با آغاز دوره دوم رئیس‌جمهوری روحانی در پنجم اوت، او باید نشان دهد که وعده‌هایش به شهروندان برای حقوق بیشتر و حفاظت‌های قانونی را جدی می‌گیرد. آزادی مهدی کروبی، میرحسین موسوی و زهرا رهنورد از حصر خانگی و کسب اطمینان از مراقبت درمانی مورد نیاز آنها، جایی خوب برای آغاز است.»

طی روزهای اخیر با افزایش نگرانی از وضعیت سلامتی آقایان کروبی و موسوی، برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز خواستار پایان رفع حصر برای رسیدگی کامل به وضعیت سلامتی آنان شدند.

تعدادی از نمایندگان نیز خواستار ملاقات با آقای کروبی در بیمارستان بودند که با آن موافقت نشد.