آقای لاریجانی می‌گوید که گزارش‌های حقوق بشری مستند به اظهارات مخالفان ایران و "دروغ" است.

صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی حسن روحانی را متهم به ایجاد «جریان‌سازی پوپولیستی» برای فشار به قوه قضائیه و شکستن حصر کرد.

به نوشته خبرگزاری میزان، رئیس قوه قضائیه روز دوشنبه هشتم خرداد در سخنانی گفت که برخی برای ایستادن مقابل آنچه که تصمیمات نهادهای قانونی خواند، جریان پوپولیستی ایجاد می‌کنند.

او با بیان اینکه از این فضا بوی فتنه استشمام می‌کند گفت که در سال ۸۸ نیز برخی تلاش داشتند با فشارهای پوپولیستی در مقابل نهادهای قانونی بایستند.

رهبر جمهوری اسلامی و منصوبان او از اعتراضات سال ۸۸ با عنوان «فتنه» یاد می‌کنند.

صادق لاریجانی در ادامه سخنانش اضافه کرد: «نقل کرده‌اند که کاندیدایی در جمع هواداران خود خطاب به آنان گفته است که ما آمده‌ایم حصر را بشکنیم. شما چه کاره اید که بخواهید حصر را بشکنید؟»

به نظر می‌رسد اشاره آقای لاریجانی به حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران و منتخب دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری باشد. آقای روحانی در تبلیغات انتخاباتی خود پس از اینکه با شعار هوادارانش مبنی بر رفع حصر از موسوی، کروبی و رهنورد مواجه شد، گفت که بازوی او برای برخی وعده‌ها ضعیت است و اگر رای بالای مردم را داشته باشد می‌تواند آن وعده‌ها را عملی کند.

حال رئیس قوه قضائیه حسن روحانی و طرفداران او را متهم به جریان سازی برای ایجاد فضایی مانند سال ۸۸ کرده است.

او با بیان اینکه رفع حصر نیز مانند سایر مصوبات شورای عالی امنیت ملی برای معتبر بودن پروسه خاص خود را دارد گفت: «به رسانه‌ها و افرادی که تلاش می‌کنند به صورت زنجیره‌ای و همنوا چنین مسائلی را دائماً تکرار کنند و از این طریق فشار وارد آورند هشدار می‌دهیم که این بساط را جمع کنند وگرنه قوه قضائیه با اقتدار، خود این بساط را جمع خواهد کرد.»

او همچنین گفت: «به فرض که شورای عالی امنیت ملی مصوبه خود را ملغی کند و رفع حصر اتفاق بیفتد، در این صورت تازه کار قوه قضائیه برای رسیدگی قضایی به این موضوع آغاز می‌شود و تصمیم در مورد این اتهامات و نحوه رفتار با متهمان با قاضی رسیدگی کننده به پرونده و در چارچوب مقررات قانونی خواهد بود.»

آقای لاریجانی سپس به دادستان کشور و دادستان‌های استانها دستور داد که با مواردی که منجر به آسیب به امنیت کشور می‌شود به شدت برخورد کنند.

سخنان رئیس قوه قضائیه ایران در مورد قانونی بودن تصمیم به حصر رهبران معترضان سال ۸۸ در حالیست که طی سالهای اخیر بسیاری از چهره‌های سیاسی و نمایندگان مجلس، ادامه حصر را غیرقانونی دانسته و خواستار تغییر شرایط محصوران شدند.

به گفته برخی از وکلا و حقوقدانان نیز حصر خانگی مجازاتی است که در آن قوانین ایران پیش بینی نشده و از این رو، غیرقانونی است.

​​از سوی دیگر، تصمیمات شورای عالی امنیت ملی، که گفته می شود حصر رهبران معترضان سال ۸۸ از آن جمله است، طبق قانون برای مدت محدود و شرایط خاص پیش بینی شده است نه برای مدت طولانی. این در حالیست که آقایان کروبی و موسوی و خانم رهنورد بیش از شش سال است که در حصر خانگی به سر میبرند.

سخنان رئیس قوه قضائیه ایران در انتقاد تند از حسن روحانی و بیان این جمله که «شما چه کاره هستید» واکنش گسترده ای در میان کاربران شبکه های اجتماعی را در پی داشته است.

​​این کاربران به سمت‌های مختلف حسن روحانی، از جمله ریاست او بر شورای عالی امنیت ملی اشاره کرده و از سخنان صادق لاریجانی انتقاد کردند. 

​​

​​