پنج سال از بازداشت خانگی میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی می‌گذرد
رهبران جنبش سبز نزدیک به شش نوروز را در حصر تجربه کردند.

ششمین نوروز برای مهدی کروبی، میرحسین موسوی و زهرا رهنورد در حصر و بازداشت خانگی از راه می‌رسد و وعده انتخاباتی حسن روحانی برای رفع حصر در سومین نوروزی که به رئیس جمهوری رسیده، محقق نشده است. عزت‌الله انتظامی یکی از بزرگترین بازیگران تاریخ سینمای ایران، این وعده رئیس جمهوری را یادآوری کرده و از او خواسته تا در آستانه نوروز مساله حصر را حل کند. محمدتقی کروبی، فرزند مهدی کروبی به صدای آمریکا می‌گوید که این نامه، تلنگر خوبی به دولت و سیاستمداران است.

​​انتظامی به روحانی: چرا تعلل می‌کنید؟

عزت‌الله انتظامی، ملقب به "آقای بازیگر سینمای ایران" نگران است که نتواند شاهد رفع حصر باشد: "همواره بیم آن داشته‌ام که سر بر زمین بگذارم و چشم از جهان ببندم و این مشکل لاینحل باقی مانده باشد."

او به حسن روحانی نوشته حالا که وعده لغو تحریم‌های بین‌المللی را محقق کرده، نوبت به یکی دیگر از وعده‌های انتخاباتی او رسیده است: " چرا در انجام این وعده تعلل می‌کنید؟ چگونه می‌توان با قدرت های بزرگ جهان بر سر کسب منافع ملی بر سر یک میز نشست و چانه زد و بالاخره به نتیجه هم رسید، اما نمی‌توان با مسئولان کشور بر سر منافع ملی مذاکره کرد؟ مگر می‌شود مسئله‌ای با این اهمیت همچنان لاینحل باقی بماند؟"

به عقیده آقای انتظامی، بدون درنظر گرفتن مشکلی تا این اندازه مهم، نمی‌توان خواهان "همبستگی ملی" شد.

تحلیل محمدتقی کروبی، فرزند مهدی کروبی این است که این نامه می‌تواند "یک مطالبه ملی را در روندی جمعی به حرکت درآورد".

آقای کروبی به صدای آمریکا می‌گوید: "بر اساس اخباری که داریم دولت این مطالبه ملی را به طور جدی دنبال نکرده و حتی در باب آن شفاف‌سازی نکرده است. حکومت مدعی وجود مصوبه‌ای در شورای عالی امنیت ملی است که البته در صورت صحت نیز غیرقانونی است. اما همین مورد را هنوز پاسخ ندادند که اگر مصوبه ای هم وجود دارد دامنه آن تا کجاست."

به گفته او دولت حسن روحانی، "قدمی جدی و اساسی" در جهت آزادی‌های سیاسی برنداشته اما "فضای بهتری را در کشور رقم زده" که بستر مناسبی برای حضور فعالانه‌تر نهادهای مدنی به منظور طرح "مطالبات ملی" است.

محمدتقی کروبی می‌گوید که در وضعیت حصر و بازداشت پدرش تغییری حاصل نشده است.

وعده نامحقق حسن روحانی

میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد از رهبران اعتراض مردمی پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸، از زمستان ۱۳۸۹ تاکنون در حصر خانگی و بازداشت هستند.

حسن روحانی در دوران تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۲، وعده رفع حصر این سه نفر را در یکسال ابتدای ریاست جمهوری‌اش داده بود.

علی اکبر ناطق نوری، مشاور رهبر جمهوری اسلامی و از حامیان دولت٬ تابستان امسال عنوان کرد رفع حصر در حوزه‌ای است که حسن روحانی توانایی ورود به آن را ندارد.

سخنگوی دولت ایران نیز بهمن ماه امسال بی‌عملی در قبال حضور موسوی٬ رهنورد و کروبی در زندان خانگی را رد کرد اما گفت که تلاش‌های دولت در این زمینه به نتیجه‌ای نرسیده است.

میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی در انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان که هفتم اسفند ماه برگزار شد، برای اولین بار حاضر به رای دادن شدند.

مهدی کروبی اما به دلیل تاخیر مقامات امنیتی و قضایی در آوردن صندوق سیار رای موفق به رای دادن نشد. او خطاب به نماینده دادستان گفت: "خدا را شکر کنید که مردم علی‌رغم همه رفتارهای غیر قانونی و سلیقه‌ای که حق انتخاب شدن و انتخاب کردن آنها را محدود کرده هنوز اصلاح نظام را از طریق صندوق رای پیگیری می‌کنند."

کوکب، زهرا و نرگس موسوی به تازگی در بیانیه‌ای اعلام کردند که با تغییر رویه ماموران امنیتی، سلامت والدینشان به خطر افتاده و به ویژه زهرا رهنورد "شرایط مساعدی" ندارد.

پس از انتشار این بیانیه، وبسایت کلمه نزدیک به خانواده موسوی و رهنورد خبر داد که وزیر بهداشت ایران شخصا این دو را معاینه کرده است.

وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا روز ۲۵ بهمن در بیانیه‌ای اعلام کرد که این وزارتخانه به همراه جامعه بین‌المللی ادامه بازداشت رهبران اپوزیسیون ایران و آزار اعضا خانواده آنان را محکوم می‌کند.

اما سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در پاسخ بازداشت خانگی رهبران جنبش اعتراضی موسوم به جنبش سبز را یک مساله داخلی دانست که ارتباطی به کشورهای خارجی ندارد.