Ahmed- Shaheed
این آخرین گزارش احمد شهید است. هنوز خبری از تمدید ماموریت او نیست.

جلسه ویژه بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران در سی و یکمین شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو برگزار شد. در این جلسه احمد شهید، گزارشگر ویژه حقوق بشر در ایران بار دیگر افزایش اعدام‌ها و فشار و سرکوب بر اقلیت‌های مذهبی در ایران را محکوم کرد.

به گفته آقای شهید در سال ۲۰۱۵ حدود ۹۶۶ نفر در ایران اعدام شده‌اند که ۵۰۰ نفر از اعدام شدگان مرتبط با جرایم مواد مخدر بوده‌اند.

به گفته او آمار اعدام در ایران چندین سال است که از هر کشور دیگر عضو سازمان ملل بیشتر است و آمار اعدام نوجوانان قابل مقایسه با کشورهای دیگر نیست.

احمد شهید همچنین به مشارکت بالای شهروندان ایران در انتخابات اخیر اشاره کرد اما رد صلاحیت‌های گسترده را مورد انتقاد قرار داد.

​​آقای شهید که پنج سال است به عنوان گزارشگر ویژه حقوق بشر در ایران منصوب شده اما اجازه حضور در ایران را پیدا نکرده است، ایران را بزرگترین زندان روزنامه‌نگاران، بلاگرها و فعالان مدنی در سال‌های اخیر دانسته و بار دیگر تقاضای خود را برای حضور در ایران تکرار کرده است.

او از زندانی شدن وکلای ایرانی به دلیل دفاع از فعالان حقوق بشر و فعالان مدنی ابراز نگرانی کرد.

گزارش تصویری از حواشی جلسه امروز ژنو

رسم در این جلسات ویژه این است که گزارشگر ویژه، گزارش خود را قرائت می کند.

​​گزارشگر ویژه حقوق بشر در ایران به "قدم‌های مثبت" برداشته شده هم اشاره کرد اما گفت که برخی طرح‌ها به عنوان قانون تصویب نشده و یا این که اجرایی نشده‌اند.

ایران خواستار پایان ماموریت شهید شد

کاظم غریب آبادی، معاون امور بین‌الملل ستاد حقوق بشر ایران که در این نشست حضور داشت، گزارش احمد شهید را رد کرد و انتصاب گزارشگر ویژه برای جمهوری اسلامی ایران را "غیرعادلانه، گزینشی و سیاسی" دانست.

او عنوان کرد که ایران به همکاری‌های خود با شورای حقوق بشر سازمان ملل ادامه خواهد داد اما خواستار پایان یافتن ماموریت گزارشگر ویژه برای جمهوری اسلامی ایران شد.

آقای غریب آبادی با "غیرمتوازن" دانستن گزارش آقای شهید، گفت که او "تصویر نادرست و غیرواقعی از وضعیت حقوق بشر در ایران" نشان داده است.

نماینده ایران، جمهوری اسلامی را نظامی مبتنی بر "مردمسالاری" دانست و به انتخابات اخیر ایران با مشارکت بالای ۶۰ درصدی استناد کرد.