شهلا جهان بین، فعال مدنی
شهلا جهان‌بین، فعال مدنی

شهلا جهان‌بین، فعال مدنی، پس از احضار و مراجعه به شعبه ۱ اجرای احکام زندان اوین مطلع شده است که تنها دو ماه مهلت دارد تا روند درمان و نقاهت پس از عمل جراحی کمر را طی کند و پس از حکم زندان او اجرا خواهد شد.

شهلا جهان‌بین، یکی از ۱۴ فعال مدنی زن امضاکننده نامه «گذار از جمهوری اسلامی» و تدوین قانون اساسی جدید، است که روز چهارشنبه ۳۰ مرداد ۹۸ توسط نیروهای امنیتی در منزل پدری خود در تهران بازداشت و پس از مدتی توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران محاکمه شد.

یک منبع مطلع روز دوشنبه ۲۹ اردیبهشت در گفتگو با صدای آمریکا گفت، این فعال مدنی که از بیماری‌‌های متعددی همچون آرتروز گردن و کتف رنج می‌برد با پیگیری‌های متعدد و دریافت نامه‌ای از سوی پزشکی قانونی مبنی بر نیاز وی به عمل جراحی روز چهارشنبه ۲۴ اردبیهشت زمانی که به شعبه ۱ اجرای احکام دادسرای اوین مراجعه کرده بود به او اعلام شده است که تنها دو ماه وقت دارد روند درمان خود را طی کند و پس از دو ماه باید برای اجرای حکم به زندانی مراجعه کند.

این منبع مطلع به صدای آمریکا گفت،‌ که شعبه ۱ اجرای احکام زندان اوین در حالی تنها دو ماه به شهلا جهان‌بین برای درمان وقت داده است که این فعال سیاسی پس از عمل جراحی نیاز به مراقبت‌های ویژه دارد و نمی‌تواند ظرف مدت اعلام شده خود را به زندان اوین معرفی کند.

 

 شهلا جهانبین، فعال مدنی
شهلا جهانبین، یکی از امضاکنندگان نامه «گذار از جمهوری اسلامی» بازداشت شد
شهلا جهانبین، همسر عباس واحدیان شاهرودی و یکی از ۱۴ فعال مدنی زن امضاکننده نامه «گذار از جمهوری اسلامی» و تدوین قانون اساسی جدید، در تهران بازداشت شد.

پیش از این صدای آمریکا در گزارشی اعلام کرده بود که این فعال مدنی به اتهام «اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم بر ضد امنیت داخلی/خارجی» و «تبلیغ علیه نظام از طریق انتشار مطالب خلاف واقع و موهن در فضای مجازی» به ۶ سال زندان، سه مرتبه رونویسی از روی قانون اساسی ایران و منع از عضویت در احزاب، گروه‌ها و دستجات سیاسی یا اجتماعی به مدت دو سال محکوم شده بود که بنا بر ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی مبنی بر تجمیع احکام، تنها ۳ سال و شش ماه از این حکم قابل اجرا خواهد بود.

این فرد مطلع در ادامه به صدای آمریکا گفت، این فعال مدنی در حالی قرار است پس از پایان دو ماه مرخصی خود به زندان مراجعه کند که همسر وی، عباس واحدیان شاهرودی، یکی از امضاءکنندگان نامه درخواست استعفای آیت‌الله خامنه‌ای نیز در زندان وکیل‌آباد مشهد است و بیشترین نگرانی خانم جهان‌بین و همسر وی در حال حاضر مربوط به تنهایی فرزندانشان است که در نبود آنها باید زندگی خود را سپری کنند.

عباس واحدیان شاهرودی، فعال سیاسی زندانی در ایران
بی‌خبری از وضعیت پرونده عباس واحدیان شاهرودی؛ ۹ ماه بازداشت و بلاتکلیفی به خاطر انتقاد از خامنه‌ای
عباس واحدیان شاهرودی، یکی از امضاءکنندگان نامه درخواست استعفای خامنه‌ای و زندانی محبوس در زندان وکیل‌آباد مشهد،‌ با گذشت ۹ ماه از بازداشت کماکان در بلاتکلیفی کامل به سر می‌برد.

وزارت خارجه آمریکا می‌گوید که رژیم ایران در دو سال اخیر هزاران معترض، فعال مدنی، نمایندگان کارگران، و سایر اصناف را بازداشت کرده است.

مایک پمپئو: اصل بشردوستی حکم می‌‌کند که ایران تمامی افرادی که ناعادلانه زندانی شده‌اند را آزاد کند
مایک پمپئو: اصل بشردوستی حکم می‌‌کند که ایران تمامی افرادی که ناعادلانه زندانی شده‌اند را آزاد کند

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، چندی پیش در یک کنفرانس خبری گفت: «ما نه تنها از سوریه، که از جمهوری اسلامی ایران هم خواسته‌ایم در این شرایط نه تنها شهروندان آمریکایی، بلکه تمامی کسانی که ناعادلانه به زندان افتاده‌اند را آزاد کند. این اقدامی بشردوستانه است و گذشته از این‌که این افراد غیرقانونی به زندان افتاده‌اند، در این شرایط اصل بشردوستی حکم می‌کند که از زندان آزاد شوند.»