امیرسالار داودی، وکیل دادگستری زندانی در ایران
امیرسالار داودی، وکیل دادگستری زندانی در ایران

سازمان عفو بین الملل با انتشار فراخوانی، خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط امیرسالار داودی، وکیل زندانی در ایران شد.

سازمان عفو بین الملل روز سه‎شنبه ۲۹ بهمن با انتشار این فراخوان از مردم و فعالان حقوق بشر سراسر دنیا خواست که با نوشتن نامه‌ای به ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه خواستار آزادی این وکیل دادگستری شوند.

این سازمان حقوق بشری از مردم و فعالان خواست با زبان و قلم خود و الهام گرفتن از این فراخوان نسبت به آزادی امیرسالار داودی واکنش نشان دهند و از مقامات ایران بخواهند اطمینان حاصل کنند این وکیل زندانی، که به خاطر فعالیت‌های حقوق بشری خود در زندان است، تا زمان آزادی به طور مرتب با اعضای خانواده خود در تماس باشد.

این نهاد حقوق بشری همچنین از رئیس قوه قضائیه ایران خواست، جلوی آزار و فشار بر وکلای مدافع را بگیرد و به این وکیل دادگستری اجازه دهند که بتواند تا زمان آزادی از همراهی وکیل مورد نظر و یا همان وکیل تعیینی خود بهرمند شود.

ناگفته نماند امیرسالار داودی، وکیل پایه یک دادگستری و عضو کانون وکلای مرکز که از تاریخ ۲۰ بهمن در اعتراض به عدم اعطای مرخصی از سوی مسئولان قضایی پس از ۱۵ ماه بازداشت دست به اعتصاب غذا زده بود، روز چهارشنبه ۳۰ بهمن با انتشار نامه‌ای اعلام کرد که پس از ۱۱ روز به اعتصاب خود پایان داده است.

View this post on Instagram

اي جرس تا به كي از ناله گلو پاره كني؟ كس در اين باديه ديدي كه به فرياد رسد؟ همكاران جان، فعالان صنفي محترم و به طور كلي تمامي عزيزان با سلام بديهي است كه چون مني نه از زندان هراس دارم و نه اينكه تاب و تحمل حبس را نداشته باشم مع هذا راهی را حسب وعده اي كه به دخترم دادم آغاز كردم ، والله تصميمي جز اين نبود كه اين راه را تا پايان جان تداوم بخشم. مع الوصف شرمم مي آيد كه در برابر محبت هاي دلسوزانه و بي دريغ شما عزيزان بي تفاوت باشم و انفعال و بي عملي را نوعاًً توهين به شما ميدانم. علي اي حال پس از گفتگوهاي اقناعي با دوست، برادر و وكيلم دكتر وحيد مشگاني فراهاني مصلحت را در اين ديدم كه باشد براي وقتي ديگر. النهايه با تمام احترام به مورد مورد دلسوزي هاي شما بزرگواران امروز١٣٩٨/١١/٣٠ رسما به اعتصاب ١١روزه خود پايان ميبخشم و فقط اميدوارم كساني كه اجازه تحقق وعده چند روز مرخصي من به دخترم را بي اثر گذاشتند در احوال خود تجديد نظر نمايند. با تجديد احترام اميرسالار داودي ٩٨/١١/٣٠ @a.m.salar.d #امیرسالار_داودی

A post shared by @ ttannazii on

سازمان عفو بین‌الملل در بخش دیگری از این فراخوان، خواستار بهره‌مندی این وکیل زندانی از خدمات درمانی کافی مطابق با اخلاق پزشکی و رضایت آگاهانه شد.

این سازمان حقوق بشری در این فراخوان از مردم و فعالان حقوق بشر سراسر دنیا خواست تا از ابراهیم رئیسی بخواهند اطمینان حاصل كند كه سیستم قضایی ایران جلوی آزار و فشار بر وکلای مدافع حقوق بشر را بگیرد و از ارائه اتهامات كیفری یا هرگونه دادرسی دیگری علیه آنها خودداری كند.

امیرسالار داودی که طی سال‌های اخیر وکالت تعدادی از زندانیان سیاسی و عقیدتی از جمله سهیل عربی را بر عهده داشته، از ۲۹ آبان سال گذشته با مراجعه ضابطین دادگستری به دفترش بازداشت و به زندان اوین منتقل شده است.

این وکیل دادگستری در دو پرونده جداگانه به اتهام «توهین به مقامات و تبلیغ علیه نظام»، «همکاری با دول متخاصم از طریق مصاحبه با شبکه تلویزیونی صدای آمریکا» و «تشکیل گروه برای براندازی» از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ۳۰ سال زندان محکوم شده است که مطابق قانون مجازات اسلامی، ۱۵ سال آن اجرایی خواهد شد.

حکم ۳۰ سال زندان برای «امیرسالار داودی» وکیل مدافع فعالان زندانی قطعی شد
حکم ۳۰ سال زندان امیرسالار داودی، وکیل پایه یک دادگستری و عضو کانون وکلای مرکز قطعی شد.

پیش از این فیلیپ لوتر، مدیر تحقیقات خاورمیانه و شمال آفریقا در عفو بین‌الملل، نسبت به حکم ۳۰ سال زندان و ۱۱۱ ضربه شلاق امیرسالار داودی، وکیل پایه یک دادگستری و عضو کانون وکلای مرکز واکنش نشان داد و گفت: «این یک حکم سنگین شوکه کننده و بی‌عدالتی بی‌رحمانه است.»

امیرسالار داودی، وکیل پایه یک دادگستری و عضو کانون وکلای مرکز
مقام ارشد «عفو بین الملل» به حکم امیرسالار داودی وکیل زندانی اعتراض کرد
یک مقام ارشد سازمان عفو بین الملل نسبت به حکم ۳۰ سال زندان و ۱۱۱ ضربه شلاق امیرسالار داودی، وکیل پایه یک دادگستری و عضو کانون وکلای مرکز واکنش نشان داد.

سازمان عفو بین الملل در تازه‌ترین گزارش سالانه خود درباره وضعیت حقوق بشر اعلام کرده است که مقامات جمهوری اسلامی در سال ۲۰۱۹ «حق آزادی بیان، تشکل و تجمع» مردم ایران را «به شدت » سرکوب کردند.

تصویری از اعتراضات اخیر مردم در کرمانشاه
گزارش عفو بین الملل درباره ایران در سال ۲۰۱۹: حق آزادی بیان، تشکل و تجمع به شدت سرکوب شده است
گزارش عفو بین الملل درباره ایران در سال ۲۰۱۹: حق آزادی بیان، تشکل و تجمع به شدت سرکوب شده است

نهادهای بین المللی از جمله عفو بین الملل و سازمان گزارشگران بدون مرز، می گویند که جمهوری اسلامی ایران ناقض آزادی بیان و محدود کننده رسانه ها است.

Telegram Banner