فعالان محیط زیست بیش از یکسال است که در ایران زندانی هستند

احکام سنگین ۶ تا ۱۰ سال حبس برای ۶نفر از فعالان محیط زیستی در ایران  صادر شد. این فعالان محیط زیست نزدیک به دوسال است که در بازداشت به سر می برند.

براساس احکام صادر شده از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب، نیلوفر بیانی و مراد طاهباز از متهمان پرونده فعالان محیط زیست به ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شده‌اند.

همچنین طاهر قدیریان و هومن جوکار  به ۸ سال حبس تعزیری و  امیرحسین خالقی و سپیده کاشانی نیز  به  ۶ سال حبس تعزیری محکوم شده اند.

سام رجبی و علیرضا کوهپایه دیگر متهمان این پرونده هستند که هنوز حکمشان ابلاغ نشده است.

محمد حسین آقاسی، وکیل دادگستری که پیشتر وکالت سام رجبی و طاهر قدیریان از فعالان محیط زیست بازداشتی را برعهده داشته است، به کمپین حقوق بشر ایران گفت که سام رجبی در تماسی با خانواده‌اش اعلام کرده که به بند عمومی منتقل شده است.

به گفته این وکیل دادگستری  برای نیلوفر بیانی و مراد طاهباز که اتهام آن‌ها «ارتباط با دولت متخاصم بیگانه آمریکا» اعلام شده بود، به نظر می‌رسد سنگین‌ترین حکم را داده‌اند.»

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه ایران، روز دوشنبه ۲۲ مهر ماه گفته بود که اتهامات مراد طاهباز، نیلوفر بیانی، و هومن جوکار، سه متهم پرونده فعالان محیط زیست، از «افساد فی الارض» به «جاسوسی به نفع سیا و موساد» تغییر یافته است.

پرونده‌سازی برای فعالان محیط زیست ادامه دارد؛ مراد طاهباز، نیلوفر بیانی و هومن جوکار به «جاسوسی» متهم شدند
پرونده‌سازی برای فعالان محیط زیست ادامه دارد؛ مراد طاهباز، نیلوفر بیانی و هومن جوکار به «جاسوسی» متهم شدند

آقای آقاسی گفته است که  نیلوفر بیانی «محکوم به پرداخت همه حقوقی شده که از سازمان ملل دریافت کرده برای اینکه چند سال برای این سازمان کار کرده است.»

هومن جوکار، طاهر قدیریان، مراد طاهباز، سپیده کاشانی، نیلوفر بیانی، امیرحسین خالقی، سام رجبی، و عبدالرضا کوهپایه از جمله فعالان محیط زیست بازداشتی در ایران هستند. پوریا سپهوند، کارشناس موسسه حیات وحش میراث پارسیان، نیز بهمن سال گذشته بازداشت شد. این متهمان نزدیک به دو سال است که در بازداشت موقت به سر می برند. جلسات دادگاه فعالان محیط زیستی بازداشتی در ایران از اوایل سال جاری متوقف شده بود.

 عبدالرضا کوهپایه (راست) و سام رجبی فعالان محیط زیست زندانی
آخرین جلسه دادگاه دو تن از فعالان محیط زیست زندانی برگزار شد
طی روزهای گذشته آخرین جلسه دادگاه دو تن از فعالان محیط زیست زندانی در دادگاه انقلاب تهران برگزار شد و گفته می‌شود حکم این افراد به زودی صادر خواهد شد.

کاووس سیدامامی نیز از جمله این بازداشت‌شدگان بود که دو هفته بعد از بازداشت، خبر مرگ او در زندان منتشر شد. مقام‌های جمهوری اسلامی علت مرگ او را خودکشی عنوان کردند؛ اما خانواده سیدامامی این ادعا را رد کرده است.

برگزاری جلسات دادگاه متهمان محیط زیست در شرایطی است که پیشتر گزارش شده بود به فعالان محیط زیست اجازه داده نشده تا وکلای انتخابی خود را داشته باشند و تنها از وکلای مورد تایید قوه قضائیه در دادگاه برخورد هستند.

سازمان عفو بین الملل چندی پیش، همزمان با روز جهانی محیط زیست، از مقامات ایران خواست به سرکوب فعالان محیط زیست پایان دهند.

بحران زیست‌‌محیطی در ایران مدت‌‌ها است که توجه جامعه جهانی را به خود جلب کرده است. مقامات ایالات متحده نیز بارها نسبت به سوء مدیریت منابع طبیعی ایران، جنگل‌‌خواری‌‌های گسترده، و سدسازی‌های غیرضروری و بی‌برنامه، با هدف پر کردن جیب مقامات فاسد رژیم جمهوری اسلامی، هشدار داده و آن را از عوامل اصلی بروز بحران‌های زیست محیطی گوناگون، از جمله سیل‌های ویرانگر و خشکسالی‌های بی‌سابقه، برشمرده‌اند.

برای نمونه چندی پیش برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، با اشاره به این‌که پس از انقلاب در ایران ۶۰۰ سد «بدون هیچگونه ارزیابی محیط زیستی» ساخته شده است، اعلام کرده بود که رژیم جمهوری اسلامی در چهل سال گذشته منابع آبی کشور را با سوءمدیریت نابود کرده است.

Telegram Banner