یاسمن آریانی در کنار مادرش منیره عربشاهی  - مسیح علینژاد در کنار مادرش
یاسمن آریانی در کنار مادرش منیره عربشاهی - مسیح علینژاد در کنار مادرش

گزارش‌های رسیده به صدای آمریکا حاکی از تشدید فشارهای امنیتی و قضایی بر فعالان کارزار «چهارشنبه‌های سفید» است.

روز چهارشنبه ۲۱ فروردین یاسمن آریانی، بازیگر و فعال مدنی از سوی ماموران بازداشت شد و یک روز بعد (پنجشنبه ۲۲ فروردین )، مادرش منیره عربشاهی نیز دستگیر و روانه زندان شد. خانم عربشاهی در فیلمی که از خود منتشر کرده بود می‌گفت که از مناطق سیل‌زده لرستان برای پیگیری بازداشت دخترش به تهران بازگشته است.

گفته می‌شود که دلیل بازداشت این دو تن بزرگداشت روز جهانی زن با اهدای گل به زنان در متروی تهران بوده است.

همزمان مسیح علینژاد بنیان‌گذار کارزار «چهارشنبه های سفید» در گفتگو با صدای آمریکا خبر داد که مادرش را به پلیس امنیت احضار کرده و به او گفته‌اند باید درباره «ارتباط تلفنی با خارج از کشور» پاسخگو باشد.

به گفته این روزنامه‌نگار و فعال حقوق زنان، این چندمین بار است که به بهانه‌های مختلف پدر و مادرش را تحت فشار قرار می‌دهند تا علیه مسیح علینژاد موضع بگیرند. پروژه‌ای که پیش از این در مورد چند تن دیگر از اعضای خانواده‌اش درپیش گرفته بودند.

در کارزار «چهارشنبه های سفید» زنان حجاب از سر برمی‌دارند و با انتشار عکس و فیلم به حجاب اجباری در ایران اعتراض می‌کنند. این کارزار در ادامه کارزار «آزادی‌های یواشکی» شکل گرفته است.

بانوی اول و وزیر خارجه آمریکا با یکی از برندگان جایزه زنان شجاع ۲۰۱۹
تقدیر مایک پمپئو از زنان ایرانی معترض به حجاب اجباری، در مراسم اهدای «جایزه زنان شجاع» وزارت خارجه آمریکا
مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در مراسم اهدای «جایزه زنان شجاع» در وزارت امور خارجه آمریکا از تلاش زنان ایرانی تقدیر کرد.

​​

اسفند ماه گذشته مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در مراسم اهدای «جایزه زنان شجاع» در وزارت خارجه آمریکا از تلاش زنان ایرانی برای مبارزه با حجاب اجباری تقدیر کرد. آقای پمپئو همچنین در بهمن ماه در راستای «حمایت از مردم ایران و وسعت دادن به صدایشان» با مسیح علینژاد دیدار کرد.

سایت «سفارت مجازی ایالات متحده در ایران» عکس این دیدار را منتشر کرد.
مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا با «مسیح علینژاد» فعال حقوق زنان دیدار کرد
مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده در راستای «حمایت از مردم ایران و وسعت دادن به صدایشان» عصر دوشنبه با مسیح علینژاد دیدار کرد.

​​