رسانه ها گزارش دادند ایران ۲۰۰ تن دارو به عراق می فرستد
رسانه ها گزارش دادند ایران ۲۰۰ تن دارو به عراق می فرستد

در حالی که برخی  از گزارش ها از سوی مردم و رسانه های داخلی از کمبود و گرانی دارو در بازار ایران می گویند، سازمان هلال احمر ایران‌ از ارسال ۲۰۰ تن دارو و تجهیزات مصرفی پزشکی به عراق همزمان با مراسم اربعین خبر داد.

مدتهاست که جمهوری اسلامی ایران امکانات یارانه ای برای سالگرد چهلمین روز درگذشت امام سوم شیعیان در کربلا می دهد. پیش از این ایران برای زائران ویزای ویژه و همچنین ارز ارزانتر اختصاص داده بود.

زائران مراسم اربعین در مرز مهران
دلار ۱۴ هزار تومان ماند؛ اعزام زائران اربعین به عراق با دلار هفت هزار تومانی
در حالیکه نرخ دلار در محدوده ۱۴ هزار تومان باقی مانده است، معاون وزیر کشور ایران اعلام کرده است که به زائران اربعین ارز ۷ هزار تومانی تعلق می‌گیرد.

 

در آستانه برگزاری مراسم اربعین امسال در عراق، «علی مرعشی» رییس مرکز پزشکی سازمان هلال احمر ایران اعلام کرد این ۲۰۰ تن دارو و تجهیزات پزشکی ارسالی به عراق، شامل ۴۰۰ قلم دارو و ۸۰ نوع تجهیزات پزشکی هستند.

سازمان هلال احمر در شرایطی از تجهیز ۴۰ درمانگاه و ارسال ۲۰۰ تن دارو به عراق برای برگزاری مراسم اربعین خبر داده که در ماه های اخیر بازار ایران با گرانی و کمبود دارو روبرو است و به نظر می رسد سیاست های داخلی نیز در بحران دارو بی‌تاثیر نبوده است.

ارسال دارو و تجهیزات در حالی است که برخی می گویند این کمبود دارو به خاطر مشکلات ناشی از تحریم ها است. آمریکا می گوید دارو و تجهیزات پزشکی به ایران تحریم نیست.

در ایران نیز برخی کمبود دارو به خاطر تحریم‌ها را وارد نمی دانند. چندی پیش، «محمدرضا شانه ساز» رییس انجمن علمی داروسازان ایران در همایش سالانه انجمن علمی داروسازان گفته بود که «تحریم ها در گرانی و کبود داروها تاثیری ندارد چون هنوز این تحریم ها آغاز نشده است بلکه این مشکل به دلیل سیاست های غلط در حوزه دارو است».

کارشناسان معتقدند ایران برای تامین دارو به ۱.۸ میلیارد دلار ارز نیاز دارد.

این گرانی و کمبود دارو پیش از تحریم‌های آبان ماه علیه ایران اتفاق افتاده است و چند روز پیش نیز غلامرضا اصغری رییس سازمان غذا و دارو ایران هشدار داد که قیمت دارو در نیمه دوم سال افزایش خواهد داشت.

او با اشاره به تاثیر تحریم‌ها بر روی افزایش قیمت کالاها عواملی همچون افزایش هزینه‌های بسته بندی و افزایش قیمت مواد پتروشیمی را  در مسیر قیمت تمام شده دارو موثر دانست، حتی اعلام کرد که قیمت تمام شده ظرف سرم از محتوای آن بیشتر شده است.

در چنین شرایطی که حتی «ایرج حریرچی» سخنگوی وزارت بهداشت با آموزش ساختن سرم قندی – نمکی در نشست خبری به نوعی به مردم توصیه می کند که برای زدن سرم به درمانگاه نروند، برخی می گویند چطور این حجم از اقلام و تجهیزات پزشکی و درمانگاهی برای مراسم اربعین به عراق ارسال می شود.

​​

سیدحسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت ایران هم روز جمعه از نارضایتی مردم در رابطه با کمبود نیروی انسانی در مراکز درمانی  خبر داد و گفت: «با کمبود نیروی پرستار، کمک پرستار و نیروی خدماتی مواجه هستیم، به طوری که در حال حاضر هر ۱۰ تخت یک پرستار دارد اما در ازای هر دو تا سه تخت یک پرستار باید وجود داشته باشد و از این بابت بسیار متاسف هستم.»

تاسف وزیر بهداشت در حالی است که اکنون برای مراسم اربعین در عراق ۴۰ درمانگاه تجهیز شده است.

مسئولان با اعزام این حجم از نیروهای متخصص و اقلام دارویی به عراق هزینه های بسیار بالایی را نیز متقبل می شوند؛ هزینه هایی که شاید با چند دهم آن بتوان جان بیماری را در داخل کشور نجات داد.

تجمع بیماران مبتلا به S.M.A و خانواده های آنها مقابل وزارت بهداشت ایران.
تجمع خانواده بیماران S.M.A در تهران: مقامات می‌گویند عمر بیماران کوتاه است، دارو وارد نمی کنیم
تصاویری از تجمع بیماران "S.M.A " و خانوادهایشان در مقابل وزارت بهداشت ایران در فضای مجازی منتشر شده است که نشان می دهد، معترضان با در دست داشتن پلاکاردهایی از نبودن داروی این بیماری و نداشتن پوشش حمایتی به وزارت بهداشت دولت ایران معترض هستند.

​دوم مهر امسال،‌ خانواده و بیماران مبتلا به نوعی بیماری «ضعف عضلانی و نخاعی» گفته بودند وزارت بهداشت به این بهانه که عمر مبتلایان به این بیماری کوتاه است، از واردات دارو برای آنها خودداری می کند.