حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران
حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران

شش سال بعد از روی کار آمدن حسن روحانی در پی وعده هایش در سال ۱۳۹۲، رئیس جمهوری ایران می گوید که اختیارات او محدود است و مطالبات از دولت او باید «در حد اختیارات» او باشد.

حسن روحانی روز یکشنبه ۲۲ اردیبهشت در دیدار با جمعی از فعالان سیاسی دو جناح داخلی به مناسبت ماه رمضان گفت وقتی از دولت سوال و مطالبه‌ای می‌شود باید از طرف دیگر بررسی شود که دولت چه مقدار در حوزه‌های مورد سوال دارای اختیار بوده است.

این سخنان اخیر حسن روحانی تفاوتی فاحش با شعارهای انتخاباتی‌‌ او دارد. زمانی که روحانی از داشتن «کلید» و «امید» برای حل مسائل و مشکلات سخن می گفت،  سیاست‌های حاکمیت در حوزه‌های مختلف تفاوت چندانی با سیاست‌های امروز حکومت نداشت.​​

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا بارها از فساد رهبران جمهوری اسلامی ایران گفته است.

پمپئو: ظریف و روحانی ویترین مافیای فاسد دینی هستند؛ خامنه‌ای تصمیم‌گیرنده نهایی است
مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده شامگاه دوشنبه ششم اسفند به وقت آمریکا در پیامی در توئیتر و در واکنش به خبرهای استعفای محمدجواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی نوشت:‌ ظریف و حسن روحانی، فقط ویترین مافیای فاسد دینی هستند. ما می‌دانیم که این خامنه‌ای است که تصمیم‌های نهایی را می‌گیرد.

​​

حسن روحانی در سال ۱۳۹۲ با وعده حل پرونده هسته‌ای، آزادی زندانیان سیاسی و پایان حصر موسوی و کروبی رهبران منتقد حکومت بعد از انتخابات سال ۸۸، توانست بر رقبا پیروز شود.

در چند سال گذشته او برای عدم تحقق وعده هایش مورد انتقاد بوده است.

او پیش از این نیز در مقابل مشکلات از جمله  موضوع احتمال فیلترینگ اینستاگرام نه به عنوان بالاترین مرجع دولت بلکه در نقش یک منتقد ظاهر شده و از چنین وضعیتی انتقاد کرده بود که این موضوع واکنش بسیاری‌ را در شبکه های اجتماعی به همراه داشت.

رئیس جمهوری ایران  از نبود «رسانه آزاد» در ایران سخن گفته و به فیلترینگ در فضای مجازی انتقاد کرده است - عکس آرشیوی
واکنش‌ کاربران به سخنان روحانی: مسئول فیلترینگ و نبود رسانه آزاد ما هستیم یا تو؟
همزمان با طرح دوباره احتمال فیلتر شدن اینستاگرام، بار دیگر حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران از نبود «رسانه آزاد» در ایران سخن گفته و به فیلترینگ در فضای مجازی انتقاد کرده است، اما کاربران شبکه‌های اجتماعی به او یادآوری کردند که رئیس جمهور است و نباید نقش منتقد به خود بگیرد.

به طوری که کاربران شبکه‌های اجتماعی به او یادآوری کرده بودند که رئیس جمهور است و نباید نقش منتقد به خود بگیرد.

این اولین بار نیست که یک مقام ارشد جمهوری اسلامی به محدودیت اختیارات دولت در ایران اشاره می کند. پیش از این اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهوری ایران از نداشتن اختیارات در دولت سخن به میان آورده بود.

همزمان با معرفی چهار وزیر به مجلس: علنی شدن «اختلافات» و نداشتن «اختیارات» در دولت
حسن روحانی رئیس جمهوری ایران که حالا چهار وزیر کلیدی خود را در کابینه ندارد، در شرایطی باید ۶ آبان ماه از چهار گزینه پیشنهادی خود در مجلس دفاع کند که معاون اول و وزرای کابینه او، از وجود اختلاف و نداشتن اختیارات در دولت پرده برداشتند.

او گفته بود که «من دستم قلم و کاغذی نیست که کسی را برکنار کنم. این در حالی است که من تا این لحظه اجازه برکناری منشی خودم را هم نداشته‌ام. بنابراین از من انتظار نداشته باشید وکیل و وزیر تغییر دهم.»

ابوالفضل قدیانی، از فعالان سیاسی نزدیک به اصلاح‌طلبان در آذر ۹۷ و در یادداشتی به «قدرت متمرکز و مادام‌العمر» رهبر جمهوری اسلامی اشاره کرده و آن را دلیل فساد در ایران برشمرده بود. 

قدیانی گفت که در ایران، رییس‌جمهوری به دلیل محدودیت اختیاراتش، حداکثر می‌تواند «تدارکات‌چی بیت رهبری» باشد. 
قدیانی: دلیل فساد در ایران قدرت متمرکز و مادام‌العمر خامنه‌ای است
ابوالفضل قدیانی، از فعالان سیاسی نزدیک به اصلاح‌طلبان، گفت که دلیل «فساد گسترده» در ایران «قدرت متمرکز و مادام‌العمر» رهبر جمهوری اسلامی است.

​​

او در یادداشت خود اشاره کرده بود که در ایران، رئیس‌ جمهوری با توجه به گذشتن از «صافی نظارت استصوابی» و «تنگ بودن دایره اختیارات» حداکثر می‌تواند «تدارکاتچی بیت رهبری» باشد.

محمد خاتمی رئیس جمهوری سابق ایران نیز در سالهای پایان دولت خود گفته بود که رئیس جمهوری اختیارات کافی ندارد.

آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران منصوب کننده مقام هایی چون رئیس قوه قضاییه، صدا و سیما و فرمانده سپاه است که عملا جبهه مخالف دولت را تشکیل می دهند. حتی محمود احمدی نژاد که سال ۸۴ با حمایت این نهادهای زیر نظر رهبر به قدرت رسید، بعد ها مورد هدف این نهادها قرار گرفت.