حمید بقایی، معاون اجرایی رئیس جمهوری در دولت احمدی نژاد

علی اکبر جوانفکر، از بازداشت حمید بقایی، معاون اجرای آقای احمدی نژاد در دولت دهم خبر داد. مشاور رسانه‌ای محمود احمدی‌نژاد روز یکشنبه ۱۸ تیر به وبسایت دولت بهار، که اخبار مربوط به آقای احمدی‌نژاد را منتشر می‌کند، گفت که حمید بقایی پس از حضور در دادسرا به دلیل ناتوانی در تامین وثیقه ۵۰ میلیاردتومانی، بازداشت شد.

بازداشت آقای بقایی در حالیست که او دو سال پس از پایان کار دولت محمود احمدی‌نژاد، توسط دستگاه قضایی احضار و بازداشت شده بود.

اگر چه قوه قضائیه ایران اتهامات آقای بقایی را اعلام نکرد، اما خبرهای غیررسمی حاکی از نقش او در فساد مالی و تخلفات اداری در دولت پیش بود. آقای احمدی نژاد اما بقایی را مدیر پاکدست و انقلابی خواند.

دیوان عدالت اداری که حکم به چهار سال انفصال از خدمت آقای بقایی داده بود، اعلام کرده بود که حکم پیشین این دیوان مبنی بر بازگشت ۳۵ اثر ماندگار ثبت شده در فهرست آثار میراث فرهنگی به مالکانشان توسط حمید بقایی اجرا نشده بود.

آقای بقایی برای مدتی رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری دولت آقای احمدی نژاد بود.

حال آقای جوانفکر اعلام کرده است که آقای بقایی در دوره قبل، بیش از دویست روز در بازداشت بود و سرانجام بدون کیفرخواست و بدون وثیقه و بر اساس دستور یک مقام عالی نظام ، فقط با قید کفالت آزاد شد.

مشاور رسانه‌ای محمود احمدی‌نژاد با بیان اینکه حالا پس از یک سال و نیم از آزادی آقای بقایی همان بازپرس دوباره او را احضار کرده است، گفت که دستور تامین وثیقه به این دلیل صادر شده که بازپرس اعلام کرده آقای بقایی پس از احضار در دادسرا حاضر نشده و احتمال دارد در دفعات دیگر نیز حاضر نشود. این در حالیست که به گفته آقای جوانفکر، حمید بقایی اعلام کرده احضاریه ای دریافت نکرده بود.

به هر روی آقای جوانفکر با اعلام اینکه بازپرس نتوانسته بود ادله کافی علیه معاون پیشین رئیس جمهوری پیدا کند، مفتوح بودن طولانی‌مدت این پرونده را ضعف دستگاه قضایی دانست.

آقای بقایی که برای حضور در رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری نام نویسی کرده بود، به همراه محمود احمدی‌نژاد، دیگر داوطلب نامزدی انتخابات ریاست جمهوری توسط شورای نگهبان رد صلاحیت شد.

پیش از ردصلاحیت آقای بقایی، غلامحسین محسنی اژه ای، سخنگو و معاون اول قوه قضائیه به خبرنگاران گفته بود که پرونده آقای بقایی باز است و بیگناهی او هنوز ثابت نشده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif