هزاران نفر در تشییع جنازه آتش‌نشانان کشته شده در حادثه فروریزی ساختمان پلاسکو در تهران، شرکت کردند.

روز دوشنبه یازدهم بهمن پیکرهای ۱۶ آتش‌نشان در حضور مقام‌های حکومتی و هزاران نفر از شهروندان از مصلی تهران تشییع شد و در پایان مراسم، در قطعه ۵۰ بهشت زهرا دفن شد.

​​در این مراسم علاوه بر مسئولان شهرداری و اعضای شورای شهر تهران، روسای دو قوه مجریه و مقننه، رئیس دفتر رهبر جمهوری اسلامی، برادر و دستیار رئیس جمهوری، معاون اول رئیس جمهوری، تعدادی از وزیران، دادستان تهران، مشاور نظامی رهبر جمهوری اسلامی و تعدادی از نمایندگان مجلس شرکت کردند.

​​این آتش‌نشانان ۱۲ روز پیش در حالیکه برای خاموش کردن آتش ساختمان پلاسکو و خارج کردن افراد حاضر در ساختمان تلاش می‌کردند، با فروریختن ساختمان زیر آوار ماندند. در پی بیش از هشت روز جستجو و آواربرداری، پیکر ۱۶ آتش نشان و چهار شهروند عادی از میان آوار بیرون کشیده شد. گفته می شود که هنوز شش شهروند در میان گمشدگان این حادثه هستند.

​​​فضای امنیتی مراسم

اگر چه مراسم تشییع جنازه با هماهنگی و اجرای نهادهای حکومتی برگزار شد اما گزارش ها از حاکم بودن جو امنیتی بر مراسم حاکی بود. پیام های متعددی از حاضران در مراسم در شبکه های اجتماعی منتشر شد نشان میداد  حضور تعداد زیاد پلیس های ضدشورش و ماموران لباس شخصی کاملا به چشم می آمد.

در این بین تعدادی از حاضران در مراسم شعارهایی علیه شهردار تهران سردادند و از سر دادن شعارهای بلندگوی رسمی مراسم خودداری کردند. 

موج ابراز همدردی، در کنار انتقاد از شهرداری

زیر آوار ماندن آتش نشانان در حادثه ساختمان پلاسکو از یک سو با موج بزرگی از ابراز همدردی با آتش نشانان در داخل و خارج ایران روبرو شد و از سوی دیگر انتقادات بسیاری به عملکرد مدیریت شهری در ایمن‌سازی ساختمان‌ها و تجهیز آتش‌نشانی در پی داشت.

منتقدان معتقدند که شهرداری تهران در هشدارها و برخورد با ساختمان‌های ناایمن همچون ساختمان پلاسکو در تهران تلاش کافی نکرده است.

​​ از سوی دیگر اختصاص نیافتن بودجه کافی برای تجهیز آتش‌نشانی و مدیریت آواربرداری و نجات زیرآوارماندگان هم موجب انتقاداتی به محمد باقر قالیباف، شهردار تهران شد. 

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif